Giriş | Kadınlarda Adet Dönemi

Adet Görmeme

Gönderen 26 Mart 2008 admin

Adet Görmeme

EĞER 14 yaşından sonra adet kanamaları başlamamışsa ve ikinci cinsiyet özellikleri yeterince gelişmemişse (Kadında kadın tipi kıllanma, memelerin gelişmesi gibi),ya da 16 yaşından sonra adet görmeye başlamadığı halde ikincil cinsiyet özellikleri yeterince gelişmişse, ya da kadın en azından üç adet devresinde adet görmediğini ifade ediyorsa adet görmeme (amenore) durumunun söz konusu olduğu sonucuna varılır. Adet görmemede adet kanının aktığı geçitlerin tıkanıklığına bağlı nedenler, yumurtalıkla ilgili nedenler, beyinde bu adet kanamalarını düzenleyen hormonal sistemdeki eksikliklere bağlı nedenler, hipofiz bezlerindeki bazı bozukluklar etkin olabilir.
Bu gibi durumların nedeni çok ve çeşitli organları ilgilendirmektedir. Bu durumda ayrıntılı bir değerlendirme ile gerçek nedenin belirlenmesinden sonra ona göre müdahalenin yapılması zorunluluğu bulunmaktadır.
Bazen kadında anne kamında gelişim sırasında üreme organlarının karın içerisindeki bölümleri gelişimlerini tamamlamamış olabilir. Kapanması gereken bölgeler tam olarak kapanmadığından organlar görevlerini yeterince yapamayabilirler. Bunun nedeni genetiksel bir anormallikte olabilir. Hormonal sistemdeki bir takım eksiklikler olması nedeni ile adet döngüsü zamanında başlamamış olabilir. Bu yapılacak muayenelerden sonra anlaşılarak imkânı olan sorunların ortadan kaldırılması yoluna gidilir.

Adet Görmeme

Mesaj Bırak

E-

Archives

Related Sites