Giriş | Kadınlarda Adet Dönemi

Adet kanaması ve yumurta

Gönderen 26 Mart 2008 admin

Her adet kanamasında yumurta meydana gelmiş midir?

BAZI adet kanamalarında yumurta meydana gelmeyebilir. Bazen yumurtalıklarda çok fazla miktarda kişilerin olması, şişmanlık, adet kanamalarını düzenlemekte olan sinirsel sistemde yeterli olgunlaşmanın olmaması yumurta oluşumu söz konusu olmaksızın kanamalara yol açabilmektedir.
Genellikle adetlerin ilk başladığı genç kızlık çağında bir buçuk yıl kadar sürede meydana gelen adet kanamalarında yumurta oluşmaz. Zamanla yumurtalıklar gelişimlerini tamamladıktan ve yeterince olgunlaştıktan sonra yumurta meydana gelerek adet kanamaları oluşur. Bazen yaşlı kadınlarda yumurtalıklarda artık yumurta yapılmamasına rağmen adet kanamaları bir süre devam edebilir. Bu çok ileri yaşlara kayarsa nedenlerinin araştırılması gerekmektedir.
Bazen gereksiz hormon kullanımları sonucu bu tip adet kanamaları olabilmektedir.
Bu durumlarda hekimler aynen adet düzenindeki hormonları aynı miktarlarda kullanarak doğal adet düzenini taklit eden bir tedavi uygulayarak bu tip kanamaların düzene girmesini sağlarlar.

Yalnız zamansız ve gereğinden fazla kanamalar rahimle ilgili bazı önemli sorunları da gösterebileceğinden hekim kontrolünde büyük yarar bulunmaktadır.

Adet kanaması ve yumurta

Tags |

Mesaj Bırak

E-

Archives

Related Sites