Giriş | Kadınlarda Adet Dönemi

Adet öncesi gerginlik

Gönderen 02 Nisan 2008 admin

Adet Öncesi Gerginliği

 
ADET döngüsü genellikle vücutta bir takım fizyolojik değişikliklerin yanısıra davranışsal bir takım etkilere de yol açmaktadır. Birçok kadında bunlar günlük faaliyetlerini etkileyen küçük rahatsızlıklar biçiminde görülür. Bazı kadınlarda bunlar daha şiddetli ve bir ile on gün süren bir takım rahatsızlıklar biçiminde kendisini göstermektedir.

Bu başlangıçta sinirlilik, çabuk uyarılabilme, nedensiz kızgınlık, nedeni belirsiz yorgunluk, uyku hali, çöküntü ve karamsarlık biçiminde davranışsal bir takım bozukluklar olarak belirebilir. Baş ağrısı, baş dönmesi, kulak çınlaması, bayılmalar, el ve ayaklarda uyuşmalar, biçiminde bir takım nörolojik belirtiler haline dönüşebilir. Hatta bazen epilepsi nöbeti de uyarılabilir. Üşüme hissi, seste çatallarıma, alerjik rinit, astım gibi durumlar ortaya çıkabilir. Karında şişkinlik en önemli sorunlardan birisini oluşturabilmektedir. Bulantı ve kusma tabloya eklenebilir.

Bütün bunların yanısıra iştahta azalma meydana gelebilir. Bazı kadınlarda ise aksine olarak iştahta artım olabilir. Vücutta şişlikler, sırt ağrısı, idrar rahatsızlıkları, bel ağrısı, vücutta ufak darbelerle çabucak morarmalar söz konusu olabilir. Memelerde aşırı derecede ağrı, gerginlik ve duyarlılık artması görülebilir. Kadın kolayca yorulabilir ve iş yapma isteği ortadan kalkar. Gözde bir takım yanılmalar ve sulanmalar olabilir. Eğer vücutta özellikle alerjik kökenli bir deri hastalığı varsa belirtilerde alevlenmeler meydana gelebilir.

Tedavisi sadece dinlenme ve bir takım yatıştırıcı ilaçlar verilerek yapılmaktadır. Çok ileri derecelere varırsa gerekli tedavi için hekime başvurmak gerekmektedir.

Adet öncesi gerginlik

Tags |

Mesaj Bırak

E-

Archives

Related Sites