Giriş | Kadın Hastalıkları

Akıntılar

Gönderen 19 Mart 2008 admin

Akıntılar

Kadınlarda akıntılar normal olabileceği gibi bakteri, mantar ya da asalak etkenleri ile de olabilir. Koku ve renk özellikleri bakımından kısmen birbirinden ayırt edilebilmesi mümkünse de gerçek ayrım, mikroskobik inceleme ile mümkün olabilir. Özel boyamalarla bakterinin cinsi belirlenebilir. Bakteri kültür ortamlarına ekilerek yapağı koloninin şekli ve rengine göre bakterinin özellikleri belirlenmeye çalışılır. Kültür yapmanın bir yararı da kültür üzerinde antibiyotik duyarlık deneyi yapılarak dirençli ve inatçı akıntıları ortadan kaldırmaktır.

Ayrıca, mantar etkenli akıntılarda mantarların ağaç dallan biçimindeki hifeleri görülerek teşhis konulabilir. Mantar etkeni vajinal akıntılarda mantarlara karşı etkin maddelerden hazırlanmış vajinal fitiller kullanılarak tedavi yapılır. Bunların etkin olabilmesi için dikenli kullanılmaktadır.

Bazen trikomonas gibi bir takım asalaklar akıntıya sebep olabilir. Bu asalaklar kadından erkeğe erkekten kadına geçebildiğinden kadın ve erkek birlikte tedavi edilmelidir.

Akıntıların etkeni ne olursa olsun en önemli bulgu kaşıntıda. Kaşıntı, bazen dayanılmayacak boyutlara ulaşabilir.
Yapılacak basit bir muayene ile etken belirlenir ve tedavi tam yapılır.

Akıntılar

Tags |

Mesaj Bırak

E-

Archives

Related Sites