Giriş | Bebek Gelişimi

Aylara göre bebek gelişimi

Gönderen 25 Nisan 2008 admin

Üç ve altı aylarda hareket ve zekâ gelişimi

BEBEK, ilk dört aydan sonra yakınlarını yabancılardan ayırt edebilir. Yakın çevresi ile daha iyi ilişki kurar.
Üç ayından sonra bebek, düşme tehlikesi ile karşı karşıyadır. Başını kaldırarak bir yandan, öbür yana dönebilecek özellik kazanmaya başlar, ilk üç aylık bebek için bu tehlike yoktur. Daha sonra özellikle dördüncü aydan sonra başını sağa sola çevirir. Kaldırarak yanlara dönebilir. Bu devrede yüksekçe bir yerde yatıyorsa düşebilir.
Dört aylık olduktan sonra eline geçindiği her şeyi ağzına götürür. Oyuncakları, hoşuna giden ve gitmeyenler olarak tanır. Hoşuna giden bir şeyi elini uzatarak alır. Elinden çekilip alınırsa ağlar.
Baş kontrolü tam anlamıyla kazanılmıştır. Başı, oturtulduğunda ya da ellerinden tutularak ayağa kaldırıldığında geriye düşmez. Başının kontrolünü 5 aylıktan sonra tam anlamı ile yapar.
5 aylıktan sonra artık başparmak, el içerisindeki önemli rolünü kazanmaya başlar. Çünkü el gerçek anlamda işlevini başparmağın diğer parmaklarla ucuca gelmeye başlamasıyla kazanmaktadır. Bebek, altıncı ayının içerisinde iken diğer parmaklarla işbirliği halinde başparmağını kullanabilmesini öğrenmiştir. Başparmak, diğer parmaklarla ı uyum kazandıkça elini kullanabilme ve etkinliği artar.
Artık el onun için önemli bir organdır. Bir cismi bir elinden diğerine geçirebilir. Altı aydan sonra tek başına oturmağa başlar. Oturması için başlangıçta ellerini dayar. Daha sonra ellerinin yardımı olmadan oturur.
Altı aylık bebek çevresindeki kişileri daha iyi tanır. Ailede bulunanları yabancılardan ayırt edebilir. Bu yüzden davranışı kendisi ile ilgilenene göre değişir.

 

Aylara göre bebek gelişimi

Tags |

Mesaj Bırak

E-

Archives

Related Sites