Giriş | Bebek Gelişimi

Bebeğin anne karnında duruşu

Gönderen 25 Mart 2008 admin

Bebek Anne Kanında Nasıl Duruyor

 

BEBEĞİN, anne karnındaki duruş şeklinin anlamı vardır, önemi büyüktür. Bunun tespiti ve daha sonra yapılacak bazı ek değerlendirmeler, bebekte gelen kısmın durumunu öğrenmek imkânı verir. Aynı zamanda bebeğin kalbinin dinlenmesini kolaylaştırır.
Bebeğin elle yapılan karın muayenesinde, ele gelen çıkıntılı kısımları baş, sırt ve kalçalardır. Sırtın bütün düzlüğü, baş ve kalçalar, karından, dıştan yapılacak muayenelerle bebeğin anne karnındaki yatış biçimi anlaşılır. Bebeğin başının annenin vajen ve karnın duvarına göre çıkış biçimleri de farklıdır. Hekimlik dilinde bunlara değişik adlar verilir. Bebeğin geliş biçimine göre doğumu kolaylaştırıcı hareketlerle, anneye yardımcı olunur.
Çok nadir durumlarda anne kamında bebeğin duruşu belirlenemez veya gelen kısım hakkında karar verilemez. Bu durumda hekim, gerekli muayenelerin yanısıra röntgen, v.b. incelemeler de yapmak zorunda kalır. Bebeğin belli vücut bölümlerinin birden fazla ele gelmesi halinde ikiz olup olmadığı konusu da değerlendirilir. Röntgen, ancak mecbur kalındığı zaman, bebeğin veya ceninin sağlığı söz konusu olduğu vakit bu uygulamalar faydalı olur.

 

Bebeğin anne karnında duruşu

Tags | , , ,

1 Comments For This Post

  1. ensarım Says:

    merhaba suanda bebegım 29-5 gunluk ve 27-6 ıken kontrole gıttıgımızde yan yattıgını ogrendık.doktorumuz durusunu degıstırebılır daha erken dedı ama ben korkuyorum.lutfen bılgı verebılır mısınız.durusunu degıstırme yuzdesı nedır…

Mesaj Bırak

E-

Archives

Related Sites