Giriş | Bebek Bakımı

bebeklerin uyku düzeni

Gönderen 20 Mart 2008 admin

Yeni doğan bebeklerin uyku düzeni…

Yeni doğum yapmış anneleri bekleyen bir sıkıntı vardır ki, uykusuz gecelerdir. Çünkü bebeklerin geceleri de karınları acıkır ve anne sütü emmek isterler. Ayrıca annesinin karnındaki sıcaklığı unutamadığı için, gündüz olduğu gibi geceleri de sık sık onu yanında istemesi çok doğaldır.

Yeni doğan bebekler, günlerinin büyük çoğunluğunu uyuyarak geçirir.” İlk günlerde 20 saate yakın uyuyabilirler. Gece-gündüz ayırımı birinci ayın sonuna doğru oluşur. İlk günlerde gündüz uzun uyuyup, gece oturan bir bebeğiniz de olabilir. Bebeğiniz düşük doğum ağırlıklı, erken doğmuş ya da sarılık sorunu olan bir bebek değilse, gühdüz 2-3 saatte bir, gece en fazla 4 saatte bir uyandırıp emzirin. Geceleri kaka yapmadığı sürece altının açılmaması, karanlıkta emzirilip uyarıcı konuşma ve oyunlardan kaçınarak beslemek, genelde ninni eşliğinde gündüzse onunla sohbet ederek aydınlık mekanlarda emzirmek, gece gündüz kavramının oluşmasını kolaylaştırır. Doğumdan itibaren mümkün olduğunca bebekle ilgili işlemleri hep aynı sıra ve saatlerde yapmak, bebeğin bir rutine alışmasını kolaylaştırır. Eve dönüşten itibaren, ama en geç 3. ayda bebeğin odasında kendi yatağında uyuması önerilir. Her emzirme sonrası yine yatağına bırakılması uyku düzeni için önemlidir. Ancak her bebeğin kendine özgü olduğunu unutmamak gerekir…”

bebeklerin uyku düzeni

Tags |

1 Comments For This Post

  1. sevinç Says:

    benim oğlumda 10 aylık oldu ama hala aynı gündüz nerdeyse bütün gün uyuyor gene ayakta ne yapacagımı şaşırmış durumdayım bende tabi uyuyamadığım için sinirli oluyorum ve yeteri kadar ilgilenemiyorum

Mesaj Bırak

E-

Archives

Related Sites