Giriş | Gebelikte Beslenme

Gebelik ve beslenme

Gönderen 25 Mart 2008 admin

Gebelik ve Beslenme

SON zamanlara kadar gebelikle ilgili beslenme sorunları tartışılmaktadır. Anne gebeliği sırasında gereksiz kilo alımından kaçınmaya çalışmakla birlikte şişman bir anne, hiç bir zaman gebeliği sırasında rejim yaparak zayıflama çabası içerisine girmemelidir. Çünkü zayıflama sırasında değişecek kan dengesi, yavrunun gelişimini olumsuz olarak etkileyebilmektedir. Annenin yavrusunu kendi karnında yeterince gelişmesi için hangi besinleri alması gerektiği konusunda eğitilmesinde büyük yarar vardır.
Anne beslenmesinden kasıt, kendi sağlığını tehlikeye düşürmeden yavrunun gelişiminin sağlanmasına yetecek besinlerin alması anlaşılmalıdır. Annenin dolaşımındaki büyük bir eksiklik, gerek annenin gerekse yavrunun gelişimini olumsuz şekilde etkileyebilecektir.
Dolaşım yetersizliğin önemi bilimsel olarak kanıtlanmış bulunmaktadır. Kalp hastası annelerin kan dolaşımları istenilen nitelikte olmadığı için yavrunun beslenmesi aksamakta, genellikle kalp hastası annelerin çocukları beklenenin altında kilo ile doğmaktadırlar.

Beslenme eksikliği, plasental yetersizlikler, yavrunun beslenmesini daha da olumsuz olarak etkilemektedir. Başlangıçta çok zayıf ya da çok şişman olan annelerin çocuklarının gelişimi olumsuz etkilenmekte her ikisinin çocuklarının da düşük ihtimalini artırmaktadır. 2500 gramın altında bebeklerin oranının % 1 artımı bebek ölüm oranında ve tehlikesinde % 10 artıma yol açmamaktadır. Demek ki bebeğin gelişimi ve beslenmesine etkili faktörler birçok etkenle birleştiğinde kendi yapacaklarından daha büyük bir olumsuz etki yaratabilmektedir. Gebelerin beslenmesi üzerinde önemli durumlar, genç anne adaylarının gebelikteki beslenme eğitimine eğilmeleri gerekmektedir. Bir takım zekâ gelişim etkenleri plasentada dolayısı ile bebeğin beyninde yetersiz beslenmeye bağlı olarak azalmaktadır. Çocuğun zekâ gelişimi bakımından bunun büyük önemi bulunduğunun unutulmaması gerekmektedir. Annenin kaloriler almasını engelleyecek bir gıda programının yapılmasında büyük yarar olacağı açıktır.

Gebelik ve Beslenme

Tags |

Mesaj Bırak

E-

Archives

Related Sites