Giriş | Gebelikte Beslenme

Bir Bedende İki Can

Gönderen 25 Mart 2008 admin

GERÇEKTEN gebelik denemi Bir bedende iki can beslenen aylardır. Bu özelliğin doğumdan sonra da, emzirme boyunca sürüp gideceği düşünülürse anne adayının beslenme sorununun ne kadar büyük önem taşıdığı kendisinden ortaya çıkar.
Yeterli, dengeli beslenmede, anne adayı, şüphesiz, sevdiği bazı yiyeceklerden vazgeçecektir, alışkanlıklarının tamamını ya da bazılarını kısıtlayacak, hatta terk edecektir.
1500 – 2000 civarında olan kalori ihtiyacı mutlaka karşılanmalıdır.
Et, süt, peynir, sebzeler, meyveler, temel besinler olmakla birlikte, sadece bunlarla beslenmek dengeli beslenmeden çok uzak kalmak demektir. Vücudun günlük ihtiyacı olan kalsiyum, fosfor, demir, süt ve sebzeden alınır. Gebe olan kadın her gün ya da gün aşırı bir parça et, ara sıra da balık yemelidir. Haftada hiç olmazsa bir kez karaciğer yemek faydalıdır. Protein ihtiyacını karşılamak üzere et yerine, bir iki bardak süt içilebilir, yumurta yenebilir. Fakat süt, yumurta bazı gebe kadınlarda alerji yapar. O takdirde bunları içmeden ve yemeden vazgeçmelidir.

Gebe olan anne, günlük yaşantısında gelişigüzel, bol bol yemek yerine günde 5 ya da 6 kez az yemeği tercih etmelidir. Az ve sık yemek acıkmayı ortadan kaldırdığı gibi mide ve karaciğeri de fazla yormaz ve anneyi rahatsız etmez. Anne, günlük vitamin ihtiyacını meyvelerden sağlar. Doktorun tavsiye edeceği vitamin tabletlerinden alabilir. Anne adayı, günlük yaşantısında daima tuz ve fazla biberli yemeklerden, çok şekerli yiyeceklerden, kızartmalardan fazla yağlı yemeklerden kaçınmalıdır.

Bir Bedende İki Can

Tags |

Mesaj Bırak

E-

Archives

Related Sites