Giriş | Gebelik

Birinci Üç Ay

Gönderen 24 Mart 2008 admin

Birinci Üç Ay

BU devrede vücutta damar sisteminin değişmesi ile kendini gösteren rahatsızlıklar belirmeye başlar. Bunların başında varisler gelir. Gebelik etkisiyle kalınlaşmış kara kan damarları bacaklarda daha irileşir ve ağrılı şişlik meydana getirir. Hafif yürüyüşlerde ve ayakta durmada bacaklarda şişme ve ağrı görülür. Bu hallerde oturup bacakları hafifçe yukarı uzatmalıdır.

Varis çorapları kullanmak ve bacaklara elâstiki bandaj sarmak faydalıdır. Topuksuz düz ayakkabı giymek ve paça lâstiği kullanmamak da alınacak tedbirler arasındadır. Bacaklara özel masaj da yapılmalıdır. Hemeroitler bu devrede sık görülür. Bu hususta kabıza mani olmak gerekir. Baharatlı, biberli madde yemekten sakınmalıdır.

C vitamini eksikliği ve özellikle çocuğun kemik yapısına gerekli kireç noksanlığı gebeliğin bu devresinde meydana gelen önemli olaylardandır. C vitamini noksanlığı diş etlerinde kanamalar, dilde şişme ve yanma meydana getirir. Bu sırada bol miktarda limonata, portakal suyu içerek C vitamini ihtiyacını gidermelidir. Bu devrede demir maddesine de fazla ihtiyaç vardır.

Demirli yeşil sebzeleri tercih etmelidir. Ispanak, semizotu, pırasa bunların başında gelir. Kan yapıcı gıdalardan karaciğer, pirzola gibi maddelerle bol meyve ve yeşil salata yemelidir. Bu devrede gebe olan anne kendi kan grubu ile kocasının kan grubunu kontrol ettirmelidir. Bazı hallerde annenin kan grubu ile babanın kan grubu arasında bir anlaşmazlık olabilir.

Birinci Üç Ay

Tags |

Mesaj Bırak

E-

Archives

Related Sites