Giriş | Genel

Buluğ çağı

Gönderen 26 Mart 2008 admin

Buluğ çağında kadında ne gibi değişiklikler olmaktadır?

BULUĞ erkeğin ve kadının çocuk yapabilme yeteneğini kazanması anlamına gelmektedir. Bu devrede gerek yapısal, gerek ruhsal ve gerekse fizyolojik birçok değişiklikler meydana gelmektedir, iç ve dışta yer alan cinsiyet organları etkilenir. Koltuk altında ve karın altı üçgeninde kıllanmalar meydana gelir. Bu kıllanmanın dağılımın kadın ve erkekte değiş özellikler göstermektedir. Vücut dış görünümünde kendine özgü özelliklerini kazanır. Erkeklerde omuz genişlerken kadınlarda omuz dar ve kalçalar geniş hale gelir. Memeler kadında büyür. Adet kanamaları kadında başlarken erkekte de ilk sperm atımı meydana gelir. Hormonal denge değişir. Hormonal denge kadınlık ve erkeklik hormonlarının oranları bakımından cinse göre değişiklik göstermektedir. Vücutta dolaşan ve idrarla atılan hormonların özellikleri ve nitelikleri değişir. Bu hormonlar ikinci cinsiyet özellikleri dediğimiz ve kadını kadın erkeği de erkek olarak nitele değerlendirmemize yol açan durumlar ortaya çıkmasında etkindirler.
Beyinde bu hormonal döngüyü kontrol eden merkezler de artık olgunlaşmalarını tamamlamışlardır. Hipofiz bezinin bu hormonal sistemin düzenlenmesinde anahtar rolü bulunurken, hipofizi kendisi de daha yüksek beyin merkezlerinin denetimi altındadır.
Kadında yumurtanın oluşmasıyla adet kanamalarının başlaması aynı zamanda olmaz. Yumurtanın olgunlaşarak ileri duruma gelmesi için daha bir süreye ihtiyaç bulunmaktadır. Bu bir ile bir buçuk yıl sürebilmektedir.

Buluğ çağı

Tags |

1 Comments For This Post

  1. AYKUT AKOVA Says:

    ERGENLİK ÇAĞINDA FİZYOLOJİK,PSİKOSOSYAL,DUYGUSAL, BİLİŞSEL ALANLARDA,ÖNEMLİ.VE HIZLI DEĞİŞİKLİKLŞER OLMAKTADIR.AİLERİN BUNLARI BİLİP,BUNA DAVRANMALARINDA BÜYÜK YARARLAR, VARDIR.BU DÖNEMDE HÖŞGÖRÜ,VE KARŞILIKLI SAYGI VE SEVGİ ÇERÇEVESİNDE BİR İLİŞKİNİN OLUŞTURULMASINDA BÜYÜK ÖNEM VARDIR. PEDAGOG AYKUT AKOVA

Mesaj Bırak

E-

Archives

Related Sites