Giriş | Loğusalık Dönemi

Doğum sonrası

Gönderen 04 Nisan 2008 admin

Doğumdan sonra

 
Çocuk doğduktan sonra 15 • 20 dakika sonra rahim, 2 – 3 dakikalık aralarla 50 – 60 saniye kasılır. Rahim içinde bu sıkışmalarla önce etenenin ortası ayrılır. Bu açılma yerinden sızan kanın toplanması da ağrılarla beraber etenenin ayrılmasını sağlar. Eteneyle birlikte zarlar da gelir. Bundan sonra kanama kestir. Normal bir doğumda anne 150 – 300 santimetreküp kan kaybeder.

Doğum sırasında baş geçerken iyi korunamaması, başın normalden büyük olması, kadının cinsel organının küçüklüğü, forsepsi tatbikatı gibi, sebeplerle perine de yırtıklar olur. Basit perine yırtıktan kendi kendine iyi olursa da ilerde rahmin, vajinanın dışarıya çıkmasına yol açabilir. Anüsün büzücü kısmının yırtılması halinde kadın aptesini tutamaz. Bu sebeplerle, iltihaplanmalar da göz önüne alınarak, perine yırtıklarının hemen doğumdan sonra dikilmesi gerekir.
Doğumdan sonra cinsel organlarının eski haline dönmesi için geçen zaman loğusalıktır. Etene (Son) çıktıktan 2 saat sonra başlayan bu devre 4 – 6 hafta sürer.

Loğusa temiz bir yatağa yatırılır, ilk gece hafif bir uyku ilacı alarak ya da ağrı dindirici bir ilaç alarak istirahat eder. Bir hafta süreyle loğusanın ateşi ve nabzı kontrol edilir. Ateşin yükselmesi bir mikroplanmayı, iltihaplanmayı gösterdiği için bu durumlarda dikkatli olmak gerekir. İlk günlerde rahimde toplanan kanın vücut tarafından emilmesi 37,5 derece kadar bir ateş yakabilir. Buna rağmen ateş yükselmesi halinde doktorun kontrolü gerekir.

Loğusalık devresinde önemli hususlardan biri de annenin temizliğine itina göstermesidir. Doğum sonrası çeşitli sebeplerle basınç altında kalan, yaralanan rahim ve doğum kanalı mikropların vücuda girmesi bakımından uygun bir ortamdır.
 

Emzirme saatleri, genel kurallara bağlı olmakla beraber çocuğun sağlığına, yaşma, beslenmesinin yeterli olup olmadığına göre de değişiklik gösterebilir. Annenin bunu dert edinmemesi ve hazırladığı programa bebeğinin harfi harfine uymasını istemesi hem yanlış, hem de haksız bir inatlaşmaya da yol açabilir.

 

doğum sonrası

Tags |

Mesaj Bırak

E-

Archives

Related Sites