Giriş | Bebek Gelişimi

Doğal beslenme

Gönderen 20 Mayıs 2008 admin

 
Doğal beslenme, yeni doğan bebek için anne sütü ile yapılan beslenmedir. Doğa, annenin sütüne, bir yavrunun bütün besin ihtiyaçlarını karşılayabilecek bileşimi vermiştir. Özellikle bebeğin bulaşıcı hastalıklardan korunabilmesi için gerekli maddeler anne sütüne geçerek, çocuğa iletilir.

Emzirmenin çocuğun ruhsal gelişimine yaptığı katkı çok önemlidir. Günümüzde yeni doğan bebek, doğar doğmaz en kısa sürede annesinin kucağına verilmekte, emmesi sağlanmaktadır. Böylece çocuğun hayata gelişi ile birlikte, annenin güven dolu kucağına kavuşması sağlanır. Bu uygulamada daha da ileri gidenler vardır. Bebek, doğar doğmaz yıkanmadan annesinin kucağına verilmekte, emmesi sağlanmaktadır.

Dış ülkelerde genellikle eğitim görmüş ve üniversite öğretimi yapmış anneler, çocuklarını emzirme eğilimindedirler. Aldıktan eğitimde anne sütünün ve emzirmenin yararlarını öğrenmişlerdir. Bizde ise eğitim düzeyi yükseldiği oranda bebeği emzirme eğilimi azalmaktadır. Bu, yanlış bir tutumdur. Emzirme ile ilgili ön yargıların hemen hepsi yanlıştır. Annenin memeleri üzerinde hiçbir olumsuz etkisi olmadığı gibi onların güzelleşmesine de neden olur.
 
Memenin ucunun içeri çökük olması sorun değildir. Bazı basit uygulamalarla meme ucu emilebilir duruma getirilebilir. Bunu sağlayan araçlar günümüzde geliştirilmiştir.
Bebeğin doğumdan sonra yeterli ve uyumlu bir beslenme düzenine kavuşması onun gelecekteki ruhsal gelişimini de olumlu yönde etkiler. Annenin kalp atışlarının bile bebek üzerinde yatıştırıcı ve dinlendirici etkileri bulunduğuna inanılmakladır. Üstelik annenin ruhsal yapısında da emzirmenin önemli etkisi vardır. Çünkü annenin iş hayatında çalışması nedeniyle emzirme alışkanlığı yitirilmektedir. Oysa, yasalar annenin emzirme ihtiyacını kabul ederek ona bu konuda kolaylıklar getirmiştir, iş zamanında annelerin bebeklerini  emzirmeleri  için aralar verilmektedir.

 

 

Doğal beslenme

Tags |

Mesaj Bırak

E-

Archives

Related Sites