Giriş | Doğum Sonrası Kadın

Doğum sonrası bakım

Gönderen 08 Nisan 2008 admin

Doğum sonu bakımın önemi

 
DOĞUM öncesi olduğu kadar loğum sonrası bakımın da önemi vardır. Doğum sonrasında yapılarak izlemeler hem annenin hem de doğan bebeğin sağlığı bakımından büyük önem taşımaktadır. Annede doğumla ilgili olarak bir takım sorunlar doğumdan sonraki ilk günlerde kolayla belirlenir. Düzenli bir doğum sonrası kontrol sisteminin kurulması yeterlidir. Çocuk, anne kamından dünyaya geldikten sonra dış dünyaya alışabilme savaşına başlar. Bu savaşında ona yardımcı olunması gerekir. Sözgelimi düşük kilolu bir bebek, vücut ısısını ayarlayabilmek için büyük sıkıntı çekmektedir. Yapılacak basit bir ısıtma uygulaması onun bu konudaki çabalarını kolaylaştıracak dış dünya ile uyumu artırılacaktır.

Yeni doğan bebeklerde anne ile kan uyuşmazlığına bağlı sarılıklar ilk gün ortaya çıkmaktadır. Doğum sonrası izleme sonucu bu sarılığın zamanında belirlenmesi, bundan sonraki doğumlarda çocukların hayatını kurtarabileceği gibi yeni doğan bebeğe zamanında müdahale edilerek, gerekirse kanı değiştirilerek zarar görmemesi sağlanır.
Doğumdan sonunda annenin çocuk bakımı ile ilgili önemli bir çok sorunu olabilir. Bu sorunların ortadan kaldırılabilmesi annenin karşılaşabileceği güçlüklerde yardımcı olmak doğum sonu izlemler sırasında mümkündür. Doğum sonu izlemeler genç annenin eğitimi bakımından da büyük önem taşımaktadır.

doğum sonrası bakım

Tags |

1 Comments For This Post

  1. Dürdane Çelenk Says:

    Genel olarak bilgilendirme yapılması için yazıyorum.

Mesaj Bırak

E-

Archives

Related Sites