Giriş | Loğusalık Dönemi

Doğum sonrası sancılar

Gönderen 05 Nisan 2008 admin

Ateş sancılar ve damarlar

Doğumdan sonra görülen ağrılar önemli değildir. Rahmin tekrar eski halini alması için kasılmasından ileri gelen bu ağrılar geçicidir. Şayet ağrılar azla olursa, ancak doktorun izni ile hafifletici, ağrı kesici ilaçlara başvurabilir.
Loğusalık ateşi, damarlarda herhangi bir tıkanma tehlikesi, loğusalık döneminin önemli konuları saydır.

Ateşe karşı anne ve çevresinde bulunanlar son derece dikkatli ve hassas olmalıdırlar. Vücut ısısının anormal derecede yükselmesi karşısında, mutlaka ve gecikilmeden doktora, hastaneye, ya da doğum evine başvurulmalıdır.
Loğusalık dönemine, gebeliğin son zamanlarında artmış olan hareketsizlik, hekimin tavsiyelerine göre, müsait en kısa zamanda terk edilmelidir. Hareketsizliğin, damar sağlığını bozabileceği düşünülmelidir.
Annenin bu dönemde alabilecek basit, ama yararlı ilk tedbir, ayaklan, ölçülü bir düzeyde, yüksekte tutmak ve hareket ettirmektir.
Belli bir süre sonra yapılabilecek olan jimnastik, loğusalık dönemindeki sağlar. Bununla beraber basit ama yararlı bazı idmanlar için, haftaların geçmesi beklenilmemelidir.
Çocuk doğunca ebe çocuğun ağız, burun ve yüzünü steril bir gaz bezi ile temizler. Sonra, çocuğun göbek kordonunu, çocuktan takriben 10 – 15 cm. uzağından iki pensle tutturup keser.
Bazı anneler çocuğun vücudunun beyaz bir yağ ile kaplı olduğunu görerek meraka düşerler. Gerçekten bazen yeni doğan süt çocuğunun vücudu beyaz, krem gibi bir yağ ile kaplıdır. Bu yağ, eldin rahim içinde amniyos suyundan korunmasını ve vücudun koyarak hareketini sağlar. Bu bazı süt çocuklarında az, bazılarında ise çoktur. Bu beyaz yağ az sonra kendi iğinden kaybolur.
Doğumdan sonra çocuğun gözüne antiseptik bir eriyik damlatır (Mesela % 1 oranında darjan solüsyonu veya argyrol gibi). Bu doğum anında hazne içinden herhangi bir mikrobun göze geçmemesi için alınan bir tedbirdir.
Sonra ebe banyo yaparak çocuğu yıkar. Bu banyo yıkanmak değil, daha ziyade çocuğun vücudundaki ve başının üzerindeki bulaşık kanlı suları gidermek içindir. Küvet içinde çocuğu banyo yapan ebe, onu sonra kurulamak için bezlerinin bulunduğu masaya yatırır. Vücudu ebe iyice kuruladıktan sonra, evvelce uzun olarak kestiği göbek kordonunu tekrar ele alır. Bu sefer daha kısa (göbekten 1,5 cm. uzaklıkta) keser, sonra da steril kordon veya kalın iplikle bağlar, fazlasını da kesip atar. Kesilen ucu, içinde kan kalmayacak sekide iki tampon bezi ile sıkar ve sonra ucuna tentürdiyot sürer, üzerine antiseptik bir yara tozu (dermatol) ekerek, steril bir gaz bezine sarar. Bu göbek ucunu karnın sol tarafına yatırarak bel üzerinden bir göbek sargı bezi ile hafifçe sarar.

Ebe, çocuğun ilk kundağını yaparak beşiğine  yatırır. Bu sırada bir defa daha rahmin kanaması kontrol edilir ve normal olduğu görülürse loğusa istirahat için yatağına döner.

 

Doğum sonrası sancılar

Tags |

Mesaj Bırak

E-

Archives

Related Sites