Giriş | Bebek Gelişimi

Doğumdan hemen sonra anne sütü

Gönderen 20 Ağustos 2008 admin

Doğumdan hemen sonra anne sütü gelmemişse

BAZEN doğumdan hemen sonra anne sütünün gelişi başlamamış olabilir. Bu zamana kadar bebeğin aç kalmaması için özel olarak hazırlanan şekerli su kullanılır. Şekerli suyun hazırlanışı çok basittir. Kullanılan araç ve gereçlerin temizliğine çok dikkat edilmelidir.

Bir çay bardağı su içine bir kesme şeker ya da bir tatlı kaşığı toz şeker katılır. Karıştırıldıkları sonra su kaynatılır, ılıtılır. Vücut ısısına yakın bir ısıda olması yararlıdır. Daha sonra küçük bir çay kaşığı ile bebeğe iç iril ir. Biberonla da verilebilir. Ancak biberon lâstiğinin deliği normalden büyük olursa, bebek anne memesini emmek istemeyebilir. Bu nedenle başlangıçta çay kaşığı ile verilmeye çalışılmasında yarar vardır.

İlk kez doğum yapan annelerin sütlerinin birden fazla doğum yapmış annelere göre biraz geç gelebileceği unutulmamalıdır. Süt gelmezse boş da olsa memeleri emmesi gerekir. Çünkü memelerin süt salgılamasının uyarılabilmesi için bebeğin meme ucunu emerek uyarmasının önemi büyüktür. Bu uyarı olmazsa anne sütünün gelmesi çok gecikebilir. Her iki memeye de bebeğin tutulmasından sonra gerekli uyarı sağlanır. Enerji ihtiyacı anne sütü gelene kadar birkaç saat şekerli su ile sağlanır. Aksi takdirde aç kalan bebeğin vücut metabolizmasında önemli bozukluklar meydana gelir.

Bebekle ilgili bütün uygulamalarda temizlik ve mikrop kaptırmamak konusunda gerekli özen gösterilmelidir. Eller çok iyi yıkanmalıdır. Bebeğin altını değiştirirken bile el yıkama alışkanlık haline getirilmelidir.

Tags | ,

Mesaj Bırak

E-

Archives

Related Sites