Giriş | Gebelikte Düşük

Düşük sonucu kan zehirlenmesi

Gönderen 30 Mart 2008 admin

Düşük sonucu kan zehirlenmesi olur mu?

DÜŞÜK eğer kirli araç ve gereçlerle yapılırsa, rahim ve çevre dokuları tedavisi güç birçok mikrobun sebep olduğu bir iltihap yayılır. Rahim ve çevre dokularda başlayan bu iltihap kana geçtiğinde bütün dokuları kapsayan yaygın bir enfeksiyon ortaya çıkar. Bunun adına, halk arasında, kısaca “kan zehirlenmesi” denilmektedir. Hayati tehlike çok yüksektir.

Bu gibi durumlarda vajinadan pis kokulu kirli renkte bir akıntı görülür. Karında çok şiddetli ağrı vardır. Kadın kısa sürede, ayakta duramayacak kadar bitkin hale gelir, dudaklar çatlar, deri kurur. Gözleri çukura kaçar. Ateş yüksektir.

Özellikle köylerde kendi kendine düşük yapmak isteyen kadınlar hayatlarını çok kaybederler. Bunun yol açtığı en tehlikeli durumlardan biri de böbrekte hastalığın yayılmasıdır. Böbrekler, kanlanmalarının azalması sonucunda çalışmaz hale gelir.
Dünyanın birçok ülkesinde bu gibi nedenlerle hayatlarını kaybeden annelerin korunabilmesi için hastanede sağlıklı koşullarda düşük yaptırılmasına izin verilmektedir. Hastanede kullanılan araç ve gereçlerin mikroptan arındırılmış olmasına dikkat edildiğinden kan zehirlenmesi ihtimali tamamen giderilir.
Düşükler çağlar boyu insanoğlunun dert kaynağı olmuştur. Konunun sağlıklı bir çözüme kavuşturulması, ana sağlığı bakımından çok büyük önem taşır.
Tekrarlanan düşüklerde sebebin belirlenebilmesi için klinik ve laboratuar birçok değerlendirmenin yapılması zorunludur. Yapılan değerlendirmelerle sebep belirdikten sonra gerekli tedbirler alınır. Vaktinde tedbir alınırsa tekrarlanan düşükler önlenebilir.

Düşük sonucu kan zehirlenmesi

Tags | ,

Mesaj Bırak

E-

Archives

Related Sites