Giriş | Erken Doğum ( prematüre )

Emmedeki güçlükler

Gönderen 09 Nisan 2008 admin

Emmedeki Güçlükler

PREMATÜRE olarak doğmuş bulunan bebekler genellikle emme ve yutma güçlüğü sorunu ile karşı karşıyadırlar. Bunların bazen emmeleri ve yutmaları o kadar zayıftır ki tüple beslenmeleri gerekir.

Zekâsı geri olan çocukların da emme ve yutma güçlükleri vardır. Zaten bu tip bebeklerde gelişme de geç olur. Yürümeleri, oturmaları, başlarını dik tutmaları ile ilgili sorunlar ortaya çıkmaktadır.

Tam olarak gelişmiş bulunan bir bebeğin emmesinde ya da yutmasında güçlüklerin olması anormal bir durum olabilir. Bunun nedenini bulmak gerekir.

Bazen çiğneme kaslarını tutan kasılmalar yutma güçlüklerine yol açmaktadır. Bebek, ağzını yeterli açamaz. Çiğneme ve yutmasında bozukluklar olmaktadır.
Çene ekleminin geliştiği bebeklerde de yutma güçlüğü önemli görülür.

 

Emmedeki güçlükler

Tags |

1 Comments For This Post

  1. songül Says:

    Prematüre ikiz bebeklerimden birisi bbd tanısı var. 18 aylık ve hala sonda ile besliyorum. Sık sık hasta oluyor,5 aylıkken başladığımız fizyoterapi fiziksel gelişimine katkı sağladı. İkizi koşarken bu bebeğim henüz oturuyor. Zekası çok iyi.Küvezde 3 ay kaldı.Bu sürede 4 kez kalbi durdu, 3 kez enfeksiyon geçirdi birisindede havale geçirdi. Şu anda emme refleksi çok az yutkunma hiç yok. Size sorum bu durum ne zaman düzelir. Bu çocuk ne zamana sondadan kurtularak normal yemek yer? Örnekleri varmı? Ameliyatla düzelirmi? Ne yapmalıyım? Teşekkür ederim…

Mesaj Bırak

E-

Archives

Related Sites