Giriş | Bebek Gelişimi

Emzirme

Gönderen 20 Mayıs 2008 admin

 Anne, bebeğin beslenme işini bir yük olarak kabul etmemeli, çabucak yerine getirilmesi gereken bir iş olarak düşünmemelidir. Annenin düşüncesindeki bu tip bir yaklaşımı bebek anlar. Onun güvensiz ve huzursuz otamasına yol açar.

Bebek, hayatının ilk aylarını ve belki de daha geç devrelerinde çevre ile ilişkisini beslenme ve bundan aldığı hazla sürdürmektedir. Acıkınca sıkıntıdadır, ağlar. Beslenince doyar ve zevk içerisindedir. Kendisine zevk ve istekle yaklaşan annesinin kucağında olmanın verdiği rahatlık da buna katılınca çocuk büyük bir güvenlik duygusuna girer. Gelişimi daha yeterli ve aldığı gıdalardan yararlanabilmesi de daha kolay olur.

Bebekler için katı ve değişmez bir beslenme programı uygulanamaz. İlk günlerde bu programı bebeğe göre ayarlamalıdır. Bebeğin midesi 1 – 4 saat içerisinde boşalmaktadır. Midesinin boşalmasına göre de meme emme isteği artar. Zamanla bebeğin beslenmesi bir düzene sokulabilir. Her emmede aldığı miktar, büyük değişiklikler gösterebilir. Bunu da uyum çabası içerisinde olan bebek için normal kabul etmek gerekir. Bebeklerin hemen hemen tamamına yakını, birinci ayın sonunda belirli bir beslenme programına uyum sağlayabilecek hale gelmektedirler. Bu uyumu bebeklerin %90′ında görmek mümkündür.

Emzirme

Tags |

Mesaj Bırak

E-

Archives

Related Sites