Giriş | bebek beslenme

Emzirme döneminde beslenme

Gönderen 09 Nisan 2008 admin

Emziren annenin beslenmesi

Emzirme döneminde beslenme, üzerinde önemle durulması gereken bir konudur. Annenin günlük tükettiği besinlerin çeşit ve miktarı, vücut depo düzeyi, psikolojik durumu gibi etmenler süt miktarını ve kalitesini etkiler. Emzirme döneminde; günlük kalori, alınması gereken sıvı, protein, vitamin, mineraller, temel ve eser elementlerin (besinler içerisinde çok az bulunan, vücutta bir çok görevleri olan maddeler) ihtiyacının arttığı bir dönemdir. Emzikli kadının salgıladığı sütteki enerjinin önemli bir kısmı, yediklerinden sağlanır.Buna bağlı olarak bu dönemde annenin kişisel farklılıklarına (kilo, boy, fiziksel aktivite durumu gibi) göre enerji ihtiyacı artar.

Annenin kendi dokularının korunması, sütle bebeğe geçen proteinin bebeğin doku oluşumu için kullanılması amacıyla annenin yeterli ve kaliteli protein tüketmesi gereklidir. Annelere her gün 1 adet yumurta ve 100–150 gram yağsız et (tavuk, balık, hindi v.b.) veya 1 porsiyon kuru baklagil yemeği tüketilmesi önerilir. Çok yararlı bir besin olduğu için haftada 2 kez balık tüketmeye özen gösterilmesi gerekir.

Emzirme döneminde tüketilen yağ miktarı kadar çeşidi de önemlidir. Anne doymuş yağları (margarin, tereyağı v.b.) tüketmemeli, doymamış yağları (zeytinyağı, mısırözü, soya, ayçiçek yağı vb.) tüketmelidir. Ayrıca çok fazla yağ içeren gıdalar (pasta, kaymak, yağlı tatlılar vb.) tüketilmemeli, yemekler sıvı yağ konularak pişirilmeli veya ızgara, buğulama ve haşlama yöntemleri kullanılmalıdır.

Emzirme döneminde kalsiyum ihtiyacı artar. Yeterli kalsiyum alamayan annelerde kemiklerde yumuşama şeklinde beliren “osteomalasi” sık görülür.Artan kalsiyum ihtiyacının karşılanması amacıyla bu mineral yönünden zengin olan süt, yoğurt ve peynir gibi gıdalar belirtilen miktarlarda düzenli olarak tüketilmelidir.

Emzirme döneminde ihtiyaç duyulan vitaminlerin karşılanması için düzenli ve dengeli beslenilmeli, vitamin ve mineral yönünden zengin olan sebze ve meyveler diyette her öğün olmalıdır. Vitamin tabletleri tek başına insan vücudunun tüm vitamin ve mineral ihtiyacını karşılamaktan uzaktır, dengeli ve yeterli bir beslenme programına ek olarak alınabilirler, özellikle bu dönemde ek vitamin-mineral tabletleri doktora danışılmadan tüketilmemelidir.

Emzirme döneminde süt oluşumu sırasında sıvıya ihtiyaç artar. Artan sıvı ihtiyacının karşılanması amacıyla, her gün 10–12 (2,5–3 litre) bardak su içilmelidir.
*Mutlaka iyotlu tuz kullanılmalıdır.
*Salam, sosis, sucuk ve hazır çorba gibi gıda katkı maddesi olan hazır besinler tüketilmemelidir.

*Çay, kahve yerine ıhlamur, papatya ve kuşburnu gibi bitki çayları tüketilmelidir. Fazla tüketilen çay, kahve ve koladan annenin sütüne geçen kafein, bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkiler, yemeklerle beraber içildiğinde demir emilimini azaltır.
*Sigara ve alkol kullanılmamalıdır,
*Hazır meyve suları, gazoz ve kolalı içecekler yerine taze sıkılmış meyve suyu, ayran, limonata ve bitki çayları tüketilmelidir.

*Annenin yediği kuru baklagiller, lahana ve turp gibi besinler, anne sütüyle beslenen bebeğinde gaz sıkıntısı yapabilir. Eğer bebeğinizde böyle bir durum gözlemlediyseniz bu besinleri tüketmeyin. Ancak herhangi bir sıkıntı yaşamadıysanız, haftada ortalama 1- 2 kez kuru baklagil yemeği tüketmekte yarar vardır.

 

Emzirme döneminde beslenme

Tags |

Mesaj Bırak

E-

Archives

Related Sites