Giriş | Bebek Gelişimi

Emzirme

Gönderen 20 Mayıs 2008 admin

Emzirme, bebeğin sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için şarttır. Bebeğin beden, akıl, ruh ve zekâsı sağlıklı bir emzirmeden olumlu yönde etkilenir. Doğumdan som annenin durumu uygun olur olma hemen emzirmeye başlamanın yararı çok büyüktür.
Anne sütünün yetersiz olduğundan, nitelik bakımından bebeğin yarayıp, yaramadığından endi; etmemelidir. Bu endişenin yapacağı zarar daha fazladır. Annenin sütü hiçbir zaman çocuk için zarar olamaz. Sütün bileşimi bebeği tüm ihtiyaçlarını karşılar. Burada tek faktör emzikli annenin beslenmesini yeterli derecede sağlamalıdır.

İlk haftanın sonuna doğru bebekler 6–8 saatte bir emmek isterler. 4 saat ara normaldir. Bebek küçükse midelerinin aldığı besin miktarı da küçüktür ve genellikle boşalım süresi de hızlı olduğundan beslenme araları kısaltılmalıdır. Genellikle ilk aydan sonra gece, süt için uyanmazlar. 9 -12 aylarda ise üç öğün meme emmekle yetinirler. Bebeğin düzenli aralarla doyurulmasının ya da emzirilmesinin büyük yararı vardır. Bebekler sadece açlıklarını değil diğer rahatsızlıklarını da ağlayarak bildirirler. Bebek düzenli aralarla emzirilmeye başlanırsa her ağlamasının açlıkla ilişkili olmadığı anlaşılır, sebebi aranır. Bebek sıkı kundaklanmıştır, bir rahatsızlığı vardır, ateşi artmıştır, fazla sıcak, soğuk, kusma gibi nedenlerle ağlayabilir.

 

Emzirme

Tags |

Mesaj Bırak

E-

Archives

Related Sites