Giriş | Erken Doğum ( prematüre )

erken doğum

Gönderen 13 Mart 2008 admin

Erken doğum yapmak  korkusu nasıl önlebilir?

Otuz altıncı hamilelik haftasından önce olan doğumlar erken doğum prematüre olarak tanımlanır. Erken doğum eylemi başladığında her on dakikada bir düzenli olarak gelen kasılmalar olur. Rahim ağzında incelme ve açılma başlar. Diğer bulgular suyun gelmesi, halk arasında nişane olarak adlandırılan vajinal kanamanın başlamasıdır. Erken doğum eylemi ile başvuran hastaların muayenesinde ultrasonografik olarak bebeğin büyüklüğü, pozisyonu, plasentanın (bebeğin eşinin) yerleşimi ve normal doğum tarihi belirlenir.

Nedenleri: Anne yaşının 16′dan küçük veya 35′den büyük olması, düşük sosyoekonomik durum ve kötü beslenme, anne ağırlığının 50 kg’nin altında olması, daha önce erken doğum yapma, rahim anomalileri ve rahim ağzının yetersizliği, sigara. İlaç ve alkol alımı, böbrek veya akciğer enfeksiyonu, çoğul hamilelik, kansızlık, anormal bebek pozisyonu, zarların erken açılması, enfeksiyonlardır.
Rahim kasılmalarının yeni başladığı erken dönemde annenin istirahatı ve damar yolundan uygun şekilde beslenmesi erken doğumu engellemek için yeterli olabilir. Kasılmalarla birlikte rahim ağzının açılmağa başladığı durumlarda damar yolu ile verilen ilaçlar ile erken doğum eylemi kontrol altına alınabilir. Bu tedavi bazı riskler taşıdığı için uzman kontrolünde yapılmalıdır. Prematüre doğumlarda bebek ağırlığı 2500 gramın altındadır. 1000 gramın altında doğan bebekler ise immatür yani gelişmemiş olarak tanımlanır Erken doğumlarda gelişmiş yenidoğan bakım ünitelerine ihtiyaç vardır.

erken doğum

Tags |

Mesaj Bırak

E-

Archives

Related Sites