Tekil Mesaj gösterimi
Alt 05.07.11, 13:45
EVREN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
EVREN EVREN isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yönetici

Ruh Hali:
Tecrübe Puanı: 338
EVREN has a reputation beyond reputeEVREN has a reputation beyond reputeEVREN has a reputation beyond reputeEVREN has a reputation beyond reputeEVREN has a reputation beyond reputeEVREN has a reputation beyond reputeEVREN has a reputation beyond reputeEVREN has a reputation beyond reputeEVREN has a reputation beyond reputeEVREN has a reputation beyond reputeEVREN has a reputation beyond repute
Standart Merak duygusu yok edilmesin ama…

Merhaba değerli hocam . Çocuk Terbiyesinde Doğru Bilinen Yanlışlar isimli kitabınızı okuyorum . Kitabınızdan anladığıma göre çocuklar merak duygularını gidermeleri için evde dikkatlerini çeken objelere ulaşsınlar . Oğlumuz şu an 10 aylık ve bazen de onun için tehlikeli olabilecek merakları oluyor . Çekmeceleri açıp kapama ,prizlere dokunma gibi.Böyle bir durumda ne yapalım ? Başka bir şeye yönlendirdiğimizde sinirleniyor ve tepki gösteriyor . Böyle bir durumda da öfkesini söndürmeden ne yapalım ? Hiç uyarmadan sessiz mi kalalım ?Bir sorum da; çalışan bir anneyim . Oğlumla vakit geçirip oynuyoruz ama uyanık olduğu vakitlerin bir kısmında ev işleri de yapmam gerekiyor . Böyle zamanlarda da aynı ortamda olup onunla konuşup küçük oyunlar yapmaya gayret ediyorum . Bu işin doğrusu nedir ? Anneliğin hakkını veremediğimi düşünüp her günümü azap içinde geçiriyorum . Yol göstericiliğiniz benim için çok kıymetli , teşekkürler…

Evet… özellikle erken çocukluk döneminde (0-4 yaş) çocuklar çok meraklıdır. Bu dönemde çocuklar engellenmemeli, çocuğun merak duygusunu geliştirici materyaller her an çocuğun etrafında bulunmalı. Ancak, burada sizin de söylediğiniz gibi, eğer çocuk bu merak duygusu ile kendine zarar verecek bir noktaya doğru gidiyorsa (ki sizin örneğinizde olduğu gibi, eğer çocuk elektrik prizlerine elini uzatıyor, kesici ve yanıcı materyallere ilgi gösteriyorsa) buradaki tavrınız çocuğu durdurmak olmalıdır. Bu durdurmalar sırasında çocuk ne kadar itiraz etse de, ne kadar hırçınlık yapsa da asla taviz vermemeli ve çok dirençli olarak çocuğun karşısında durmalıyız. Çocuk sizi yenebilmek için türlü türlü yollar denese de hiçbir şekilde tutarlılığınızdan vaz geçmemelisiniz.

Ancak burada önemli olan şu: Çocuğunuzu durdurmak, bağırarak, kızarak, elinden kolundan tutup kenara çekerek yada “aaaa bak burada kuş varmış” diyerek dikkatini dağıtma şeklinde olmamalı… Çocuğunuza kararlı bir vücut dili ve ses tonu ile ve bulunduğunuz yerden, çocuğunuza yaklaşmadan “yapma” diyerek olmalıdır. Çocuk, siz ne kadar yapma deseniz de sizi aşmak için bir iktidar mücadelesi yapacaktır. Ama siz kararlı ses tonunuzu bozmadan yeniden seslenmelisiniz “yapma…” çocuğunuz sizin bu engellemeniz karşısında belki kızacak, kendini yere atacak veya sizi yenmek için farklı çıkış yolları arasada siz kararlılığınızdan vaz geçmemelisiniz… onun ağlamalarına karşılık vermemelisiniz… Bu tutum çocuğa sınırlarını oluşturmak için şarttır. Aksi takdirde eğer çocuğunuza yenik düşerseniz ve onun itirazlarına boyun eğerseniz hem çocuğunuz kuralsız bir yaşama adım atacak hem de sizi yenmek için daha çok hırçınlıklar sergileyecektir.

Selamlar

Uz. Pedag. Adem Güneş

alıntıdır
KAYNAK:http://www.ademgunes.com/

http://www.miskokulum.com/resim/SEVGi.jpg[/img]

Konu EVREN tarafından (06.07.11 Saat 08:59 ) değiştirilmiştir..
EVREN 'e 3 kişi teşekkür etti.
Gıcık  (28.03.12), hayallerim  (05.07.11), rosejuly  (05.07.11)