MisKokulum Anne ve Çocuk Sağlığı Forumu

Go Back   MisKokulum Anne ve Çocuk Sağlığı Forumu > ANNE & BEBEK SAĞLIĞI > Miskokulum Bebek Dünyası > Bebek Bakımı

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 27.01.10, 21:19
Gülten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yönetici
 
Ruh Hali:
Üyelik tarihi: Jun 2008
Yaş: 41
Mesajlar: 25.117
Tecrübe Puanı: 399
Gülten has a reputation beyond reputeGülten has a reputation beyond reputeGülten has a reputation beyond reputeGülten has a reputation beyond reputeGülten has a reputation beyond reputeGülten has a reputation beyond reputeGülten has a reputation beyond reputeGülten has a reputation beyond reputeGülten has a reputation beyond reputeGülten has a reputation beyond reputeGülten has a reputation beyond repute
Standart Çocuklarda ateş ve termometre kullanımı

ÇOCUKLARDA ATEŞ ve TERMOMETRE KULLANIMI

Çocuklarının ateşinin yükseldiğini görmek anne-babalar için oldukça kaygı vericidir.

Hatta çoğu zaman o panikle hastanenin yolu tutulur ya da hızla ateşi düşürülmeye çalışılır.
Oysa ateş, her zaman bir hastalığın belirtisi olmayabilir.
Çocuğunuzun vücut ısısının yüksek olması, her zaman için ateşlendiği anlamına gelmez. Çünkü her çocuğun vücut ısısı kendine özgüdür ve bazı dış etkenlere bağlı olarak gün içerisinde değişkenlik gösterebilir. Yine de termometreyle belirli aralıklarla sağlıklı bir ölçüm yapıp, çocuğunuzun normal vücut ısısını belirlemeniz içinizi rahatlatmak açısından önemlidir. Ancak ölçümler sonucunda vücut ısısı normal değerin üstünde çıkıyorsa, bu durumda ateşten söz edilebilir. Ve ateşe eşlik eden başka bulgular da varsa, bu belirtiler hastalıkların habercisi olabilir. Çocuklarda ateşin nedenlerini ve ateşin yükselmesi durumunda alınacak önlemleri Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Beril Bayrak Bulucu'dan öğrendik. Ayrıca ateş ölçerken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar da var. Özellikle vücut ısısını ölçmeye yarayan termometreler bebekli ve çocuklu ailelerin önemli ihtiyaçları arasında yerini alıyor. Weewell'in VVTM540 Kulak-Alın Termomet anne-babaların ihtiyacını gideriı özelliği ile de kullanım kolaylığı ile de kullanım kolaylığı sağlıyor.

Normal vücut sıcaklığı
Tüm organizmalarda olduğu gibi insan vücudunda da, ısı pek çok karmaşık mekanizmalarla belirlenen ve vücutta var olan kimyasal reaksiyonları da etkileyen bir durumdur. Vücut ısısı; yaşa, derecenin nereden ölçüldüğüne ve günün hangi saati olduğuna göre değişir.Vücut ısısının normalin üzerine çıkma ateş olarak tanımlanır. Merkez vücut ısısının ortalaması 37 santigrat derecedir. Ancak vücut ısısı kişiden kişiye, çocuktan çocuğa da farklılık gösterir. Bazı çocukların vücut ısısı genelde 36 santigrat derecelerdeyken, bazılarınınki ise 37 santigrat derecenin üstünde seyreder ve ikiside normaldir. Normalden sapmalara dikkat etmek gerekir. Bebeklerde vücut ısısı çocuklara göre, çocuklarda da erişkinlere göre daha yüksektir. Akşamüstü saat 4:00-6:00 arası vücut ısısı en yüksekken sabaha karşı saat 4:00 civarı en düşüktür. Vücut ısısının gün içinde normal bir dalgalanma şekli vardır. Ergenlik çağı ve sonrasında hormonal değişiklikler de vücut ısısını etkiler.

Çocuklar neden ateşlenir?
Ateş; endojen pirojenler dediğimiz ateş yapıcı maddeler tarafından oluşturulur. Vücut ısısının düzenlendiği bölüm, beynin hipotalamus bölgesidir. Çoğu zaman bu maddeleri oluşturan enfeksiyonlardır. Enfeksiyon dışında bazı kimyasal maddeler de vücutta ateş oluşturabilir. Bunlardan bazıları ameliyat sırasında verilen anestetik maddelerdir. Aşı ya da ilaçlara karşı reaksiyon olarak da ateş görülebilir. İlginçtir ki ateş düşürücülerin çok fazla kullanılmasıda başlı başına ateşe neden olabilir. Bebeklerde diş çıkarmalarda ateşe neden olur. Ancak bu genelde hafif bir ateştir. Yumuşak doku hastalıkları ve vücudun kendi bağışıklığını tetiklediği pek çok hastalık ateş sebebidir. Ancak bunlarda uzamış ya da tekrarlayan bir ateş eşliğinde başka bulgular da vardır çoğu kez. Yine daha nadiren tümörler ya da hipotalamustaki problemler de ateşe neden olabilir. Belli sıklıkta ateşlenmeye neden olan periyodik ateş sendromları dediğimiz tablolar da görülen durumlardandır.


__________________


Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 27.01.10, 21:33
Gülten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yönetici
 
Ruh Hali:
Üyelik tarihi: Jun 2008
Yaş: 41
Mesajlar: 25.117
Tecrübe Puanı: 399
Gülten has a reputation beyond reputeGülten has a reputation beyond reputeGülten has a reputation beyond reputeGülten has a reputation beyond reputeGülten has a reputation beyond reputeGülten has a reputation beyond reputeGülten has a reputation beyond reputeGülten has a reputation beyond reputeGülten has a reputation beyond reputeGülten has a reputation beyond reputeGülten has a reputation beyond repute
Standart

Ateş, ne zaman hastalık belirtisidir?
Çocukta termometrede bir defalık 38 santigrat derece ve üzeri sonuç çıkması hastalık belirtisi olmayabilir. Ortam ısısından, hareketten, kalın giyinmeden kaynaklanabilir. Yine diş çıkarırken de hafifçe ateş yükselip, inebilir. Bu da hastalığa bağlı olmayabilir. Oysa ateşin genellikle bağlı olduğu enfeksiyon hastalıklarında belli bir seyir olur. Hastalığın doğasına göre değişir. Ateş genellikle tek defalık olmaz. Ayrıca ateşin yanı sıra başka belirtiler de olur. Örneğin; boğaz ağrısı, karın ağrısı, öksürük, burun akıntısı vs. Genellikle ateşin düzeyi yükseldikçe daha ağır bir hastalığa bağlı olma olasılığı yüksektir, ancak ateşin ne kadar yüksek olduğu kadar çocuğun genel durumu da önemlidir.

İlk olarak hangi müdahaleler yapılmalıdır?

Ateşe nasıl bir müdahale yapılacağı yaşa göre değişir. 2 yaştan küçük çocuklarda, özellikle de bebeklerde ateşi kontrol etmek önemliyken daha büyük çocuklarda çok da müdahale et
mek gerekmez ya da müdahale etmemek hastalığın seyri açısından daha doğru olabilir. Ateş, anne-babalarda genellikle panik yaratan bir durumdur. Oysa ateş yüzünden panik olmaya gerek yoktur. Bunun her çocuğun başına gelebilecek bir şey olduğu bilinmelidir. Bir çocuğun ateşi varsa öncelikle ortamın ısısı kontrol edilmeli, çok sıcak olmaması sağlanmalıdır. Çocuğun üstü örtülmemeli ve kalın giydirilmemelidir. Ateşli çocuklar üzerlerinde ince bir pijama ya da fanila ile oturmalıdırlar. Çocuklarda kullandığımız ateş düşürücüler parasetamol ve ibuprofen içerirler. Çocuk 2 yaşından küçükse; ateş çok yüksekse ya da rahatsızlık veriyorsa kullanılabilirler. Bunları yaşa ve kiloya uygun dozajda kullanmak çok önemlidir. Şurup formlar 30-60 dakika içinde etkili olurken, fitiller genellikle 15 dakika içinde etVVki gösterir. Özellikle 1.5-4 yaş arası çocuklarda fitil kullanımı tuvalet eğitimi ve kaka tutmak konusunda negatif etki yapabileceğinden gerekmedikçe kullanılabilir. Ateş düşürücüler etkili olmuyor ya da ateş 40 santigrat derecelere geliyorsa ılık kompres ya da banyo etkili olabilir.

Ateşini ölçerken...
Ateş; makattan, kulaktan, ağızdan ya da koltuk altından ölçülebilir. Vücudun merkezi ısısını yansıtan ölçüm makattan alınandır. Ancak bu çok kolay olmadığından alternatif ölçümler kullanılır. Doğru termometreler kullanılıp iki kulağın ortalaması alındığında kulak termometreleri güvenilirdir. Ağız termometreleri küçük çocuklarda biraz zor ve güvenli değildir. Ancak 4-5 yaşın üstü kullanılabilir. Ağız termometrelerini kullanmadan önce çocuğun soğuk ya da sıcak bir şey yiyip içmediğinden emin olmak gerekir. Koltukaltından yapılan ölçümler de yine çocuklarda biraz zordur. Koltuk altının sıkıca kapalı olduğundan emin olunmalıdır.

Weewell WTM540 Kulak-Alın Termometre (Multifonksiyonel-lnfrared)
Çocuklarda ateş yükselmesinin hastalık belirtisi olup olmadığını belirlemek ve kontrol altına almak açısından, vücut ısısı artışının ve ateşlenme süresinin takibi önemlidir. Bu yüzden bir termometreyle çocuğun ateşi takip edilmelidir.
Weewell'in WTM540 Kulak-Alın Termometre'si anne-babalara çocuklarının vücut ısısını düzenli olarak takip etmede yardımcı olacak. Ayrıca ürünün farklı özellikleri de var: Koruyucu filtresiz teknolojisiyle 1 saniye içinde, tek dokunuşla hızlı ve kolay ölçüm yapabilen gelişmiş bir multifonksiyonel cihazdır. Kolayca okunabilen büyük LCD ekranı ve ölçülen sıcaklığa göre LED ışıklarla uyarma özelliğiyle ebeveynlerin kullanım kolaylığı için tasarlanmıştır. Gelişmiş hafızasıyla son yapılan 9 ölçümü tarih-saat ve ölçüm yerine göre (kulak-alın) hafızasında tutabilir. Weewell WTM540'ın bir başka üstün özelliği de biberon ya da banyo suyu gibi herhangi bir yüzeyin sıcaklığını dokunmadan ve anlık olarak tarama yoluyla ölçebilmesidir. Ayrıca isteğe bağlı olarak kullanılmadığı durumlarda (stand-) tamamen kapanmaz; dijital bir oda termometresine dönüşerek devamlı olarak oda sıcaklığı, saat ve tarihi gösterir. Weewell WTM 540 ile arka arkaya yapılacak ölçümlerde, cihazın bir sonraki ölçüme hazır olma süresi saniyenin onda 1 'ine indirilmiştir. Tüm bu özelliklere ek olarak istenildiğinde zaman tutma veya nabız ölçmek açısından bir kronometre özelliğine de sahiptir.

Kulaktan ölçüm: Kulak zarı ve onu kaplayan deri üzerinden sıcaklık ölçümü yapar. Hassas bir ölçüm yapabilmek için ayarlanan Weewell WTM540 algoritması 1 saniye içerisinde 24 ölçüm yapar ve bu ölçümlerden en yükseğini gösterir. 34 ila 42.2 santigrat derece arasındaki kulak sıcaklıklarını ölçer.

Alından ölçüm:
Alın ölçümlemesi yaparken şakaktan geçen ve insan kafasını besleyen atardamar üzerinden sıcaklık ölçümü yapar. 5-8 saniye içerisinde ölçüm yapılır ve yapılan ölçümler normalize edilerek "oral-equivalant" modda yani ağızdan ölçülmüşcesine gösterilir. 34-42.2 santigrat derece arasındaki alın sıcaklıklarını ölçer.

Yüzey ölçümü: Cihazın ölçüm ucunda takılı olan alından ölçme aparatı, İster çıkartılarak ister çıkartılmadan ölçüm yapılır. Tarama moduna geçerek üzerinde gezdireceğiniz sıcaklığını dokunmadan tarama modu ile ölçebilirsiniz. -22 ile + 80 santigrat derece arasındaki tüm yüzey sıcaklıklarını ölçer.


Dr. Beril Bayrak Bulucu: "Dijital termometreleri tercih edin"
Cıvalı termometreler ölçüm açısından güvenilir olsa da kırılıp çocuğun cıvayı yutma riski yüzünden pek çok ülkede piyasadan kaldırılmıştır. Bunların yerine dijital termometrelerin kullanılması daha uygundur. Makattan ölçülen ateşin normali 36.1 ile 37.8 santigrat derece arasındadır. Vücudun merkezi ısısı bu kabul edilir. Kulak ve ağızdan ölçümler bundan 0.3-0.5 santigrat derece arası farklılık gösterebilir. Koltukaltından ölçülen ateş ise (doğru yapıldığı takdirde) makattan alınandan 0.7 derece kadar düşük çıkar. Makattan ölçümde 38 santigrat derecenin üstü ateş kabul edilir. Koltuk altında bu sınır 37.5 santigrat derece civarıdır. Yaş ve ölçüm şekli dikkate alınmalıdır. Yine çocuğun normal vücut ısı değerleri de önemlidir. Sıcak bir ortamda bulunması, çocuğun koşturuyor olması ya da kalın bir battaniye örtülmesi ateş ölçümünü 38 santigrat dereceye çıkarabilir. Yüksek ateş değeri ise 39 santigrat derece ve üstüdür.__________________


Alıntı ile Cevapla
The Following User Says Thank You to Gülten For This Useful Post:
ReYhAn (28.01.10)
  #3  
Alt 28.01.10, 00:33
ReYhAn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yönetici
 
Ruh Hali:
Üyelik tarihi: Apr 2009
Yaş: 38
Mesajlar: 6.113
Tecrübe Puanı: 349
ReYhAn has a reputation beyond reputeReYhAn has a reputation beyond reputeReYhAn has a reputation beyond reputeReYhAn has a reputation beyond reputeReYhAn has a reputation beyond reputeReYhAn has a reputation beyond reputeReYhAn has a reputation beyond reputeReYhAn has a reputation beyond reputeReYhAn has a reputation beyond reputeReYhAn has a reputation beyond reputeReYhAn has a reputation beyond repute
Standart

bende zeynepin ateşini dijitalle ölçüyorum bu son ateşi uzun sürünce güvenemedim çok ateşi var gibi geliyodu ama derece düşük gösteriyodu gittim civalılardan aldım ama gördüm ki bir fark yokmuş ikiside ateşi aynı ölçüde çıkardı kulaktan ölçer ateşölçeri saniyede ölçüyor diğerleriyle savaş veriyoduk resmen ağlamaktan ateşi biraz daha yükseliyodu......
__________________

Alıntı ile Cevapla
  #4  
Alt 04.06.10, 13:10
Gülten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yönetici
 
Ruh Hali:
Üyelik tarihi: Jun 2008
Yaş: 41
Mesajlar: 25.117
Tecrübe Puanı: 399
Gülten has a reputation beyond reputeGülten has a reputation beyond reputeGülten has a reputation beyond reputeGülten has a reputation beyond reputeGülten has a reputation beyond reputeGülten has a reputation beyond reputeGülten has a reputation beyond reputeGülten has a reputation beyond reputeGülten has a reputation beyond reputeGülten has a reputation beyond reputeGülten has a reputation beyond repute
Standart

bizde halen bir ateş ölçer almadık bu eklediğüimden almak istiyordum ama fiyatı 110 liradan başlıyor
evde bir tane dandik bişey vardı akşam biraz sıcak geldi bana ölçtüm birkaç yerinden normal çıktı ama iyi ateşölçer şart sanırım
__________________


Alıntı ile Cevapla
  #5  
Alt 04.06.10, 15:05
barış_filiznaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Lale
 
Ruh Hali:
Üyelik tarihi: Mar 2010
Yaş: 35
Mesajlar: 1.279
Tecrübe Puanı: 84
barış_filiznaz has a reputation beyond reputebarış_filiznaz has a reputation beyond reputebarış_filiznaz has a reputation beyond reputebarış_filiznaz has a reputation beyond reputebarış_filiznaz has a reputation beyond reputebarış_filiznaz has a reputation beyond reputebarış_filiznaz has a reputation beyond reputebarış_filiznaz has a reputation beyond reputebarış_filiznaz has a reputation beyond reputebarış_filiznaz has a reputation beyond reputebarış_filiznaz has a reputation beyond repute
Standart

çokgüzelbilgiler canım

paylaşımiçin teşekkürler

bizmkide dijital

ama senin dediğin çok pahalıymış gülten
__________________
Alıntı ile Cevapla
The Following User Says Thank You to barış_filiznaz For This Useful Post:
Gülten (17.10.10)
  #6  
Alt 15.10.10, 16:50
 
Üyelik tarihi: Oct 2010
Yaş: 30
Mesajlar: 1
Tecrübe Puanı: 0
atesolcer is an unknown quantity at this point
Standart

benimde sizlere bir tavsiyem var...piyasadaki ürünlerle kıyaslanmaya kalkılırsa muadili yok denilecek bir ürün..


Artık Thermosense Infrared Ateş Ölçer ile çocuğunuzun ateşini ölçmek çok kolay.

Teknolojinin en son ürünü Thermosense ateş ölçme konusunda bilinen tüm bu klasik yöntemlerden çok daha hızlı, etkili, pratik ve hijyeniktir.

Thermosense Infrared Ateş Ölçer'in uygulama özellikleri ve kolaylıkları açısından eşi benzeri, muadili yoktur.
Ürünün resmi internet site :link vermek yasaktır
Not: Fiyat bilgisi sitede mevcuttur.

Konu asuman tarafından (15.10.10 Saat 16:55 ) değiştirilmiştir..
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Etiketler
ateş, ateş ölçme, bebek, çocuk, termometreKonuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Açık


Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 23:24.


Anne ve Bebek Sağlığı Forumu
 
 

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.1.0 ©2007, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369