Giriş | Gebelikte Beslenme

Gebelik ve beslenme

Gönderen 25 Mart 2008 admin

Anne ne yemelidir?

BİR litre sütte yeterli kalsiyum ve anne için gerekli protein maddeleri vardır. Kalsiyumun çocuğun gelişimi için önemi büyüktür. Süt alamayan annenin peynir, yoğurt gibi kalsiyum kaynaklarından zengin besinleri alması gerekir. Hayvansal besinler, süt, yoğurt, ayran, çökelek, peynir gibi besinler gebe kadının sağlığı ile olduğu kadar yavrunun gelişmesi bakımından da büyük önem taşımaktadır.
Balık, et, meyveler yiyeceği besinler arasında sayılmalıdır. Meyveler, özellikle gerekli vitaminler açısından yarar sağlamaktadır.
Gebeliğin üçüncü ayından sonra gebe kadında demir depolarının desteklenmesi için ilâç verilir. Annede kansızlık önlenilmesi bakımından büyük önem taşımaktadır. Annede kansızlığın önlenmesi hem yavrunun oksijenlenmesini hem de anne dolaşımının olumlu olarak etkilenmesini sağlamaktadır.
Bazı anneler diyet alışkanlıkları yüzünden yeterli vitamin sağlayacak biçimde beslenmemektedir. Bunların eğitilmesi gerekmektedir. Vitamin haplarının bile anne adayı tarafından kendiliğinden alınması tehlikelidir. Çünkü bir kısım vitaminlerin fazlalığının yavruda olumsuz etkilerinin olabileceği hatta sakatlıklar yapabileceğinden unutulmaması gerekmektedir. Anne adayı, besinleri ile yeterince almalı hekimin verdiği ilâçlar dışında hiç bir ilâç kullanmamalıdır.
Bütün vitaminleri ve gerekli yapı taşlarını doğal yollarla besinlerden alarak yavrunun gelişimine katkıda bulunmanın önemi büyüktür. Boş kalori sağlayan, sadece kilo aldıran kalorili besinlerden kaçınmak gerekir. Bunlar aşırı yağlı ve şekerli besinlerdir. Hamur işleri ve tatlılar yerine gerekli enerji ve vitamin sağlayacak meyvelere ağırlık verilmesinin yararı büyüktür. Bu yolla anne adayının karnında gelişen yavrunun gereksinimleri karşılanmış, annelerin depolarının kullanılarak yorgun bir anne adayı meydana gelmiş olur.

Tags |

Mesaj Bırak

E-

Archives

Related Sites