Giriş | Gebelik

Gebelikte Göz Sağlığı

Gönderen 21 Ağustos 2008 admin

Gebelikte Göz  Sağlığı

Hamilelik dönemi bir kadının kadın olarak en güzel gözüktüğü dönemdir. Hem fiziksel olarak hem ruhsal olarak kadınlığını en yüksek seviyede yaşar. Doğanın en kutsal görevini yerine getirmekte olan hamile annenin bu güzelliğini kıskanabilecek kişilerin kötü enerjilerinden yani kem gözlerden sakınması gerekir. Karşıdan gelebilecek kötü enerjili gözlerden sakınırken hamile kendi gözlerini de nasıl koruyacağını bilmelidir.

Hamilelikte gözlerde ne tür değişiklikler olur ve nelere dikkat etmeliyiz. Hamileliğin gözlere zarar verici yan etkileri olabilir ve hatta görme keskinliğinin çok azalmasına neden olan göz hastalıkları ortaya çıkabilir. Hamilelik süresince göz ve görmeyle ilgili herhangi bir problem ortaya çıkmadan birkaç defa göz muayenesi olmakta fayda vardır. Bu muayeneler esnasında varsa gözlük numaralarında ki değişiklikler tespit edilip uygun camlar verilir. Hamilelik süresince miyop gözlerin derecelerinde artış sıklıkla görülür. Hamileliğe bağlı zaten var olan yorgunluğa birde göz yorgunluğu ilave edip farkında olmadan hamile kendini daha bitkin hisseder. Özellikle miyop kişilerde daha sık rastlanan retina periferindeki dejenerasyonlara yani retina incelmesi, retina delikleri ya da sessiz duran retina yırtıkları detaylı bir göz muayenesiyle aşağıda anlatacağım bilinçle ortaya çıkarılmalıdır. Bu türden lezyonlar hamileler için daha yüksek risk taşımaktadır çünkü hamile ağır bir yük taşımaktadır ve doğum esnasındaki ıkınmalar ise bu türden lezyonların kolayca retina dekolmanına dönüşmesine neden olabilir. Bu tür lezyonların problem yaratmadan ortaya çıkarılması ile oluşabilecek retina dekolmanı gibi ciddi hastalıkları daha basit tedavilerle geçiştirebiliriz. Bir retina yırtığı ya da retina deliği beş dakikada ameliyat olmadan fotokoagülasyonla ( Argon Laser) tedavi edilebilirken, aynı problem geç fark edilip retina dekolmanına neden olursa saatlerce süren operasyonlar ve hatta ikinci üçüncü operasyonlar gerektirebilir, üstelik sonuç görsel açıdan çok parlak olmayabilir.

Bazı hamilelerde tedavilerle kontrol edilemeyen vücut tansiyonu yükselmeleri ortaya çıkabilir. Vücut tansiyonunda yükselmeler görüldüğünde bu durum göz içindeki damar sistemine zarar verebilir. Aşırı tansiyona bağlı göz içi kanamaları, retina kanamaları, retinada ödem ve maküla ödemine neden olabilir. Retinanın maküla yani sarı noktasında oluşabilecek kanama ya da ödem, görme keskinliğinin azalmasına neden olacaktır. Bu tür olayların da fazla ciddileşmeden detaylı göz muayenelerinde tespit edilmesi tedavinin kolaylaşmasını sağlayacaktır.

Gebelikte Göz  Sağlığı

Tags |

Mesaj Bırak

E-

Archives

Related Sites