Giriş | Gebelik

Gebelikte idrar

Gönderen 29 Mart 2008 admin

Gebelikte İdrar

GEBE kadın sık sık idrar muayenesi yaptırmak zorundadır. Herhangi bir şekilde böbreklerde bir bozulma görülür ya da gebelik zehirlenmesi olduğu anlaşılırsa hemen doktora başvurmalıdır. Gebelik zehirlenmesi çocuk için de, anne için de tehlikelidir. Böyle bir tehlike ile karşılaşmamak için, idrar muayeneleri şarttır. İdrarda albümin, şeker ve tuz artışı varsa sıkı bir perhize girilmeli ve idrar muayenesini sıklaştırmalıdır. Böbrek bozuklukları gebelik zehirlenmesinde vakit kaybetmeden doktora başvurmalı ve söyledikleri uygulanmalıdır.
Hormonal bir takım değişiklikler, damar yapısındaki zorlanmalar yakınmanın sebebi olabilir. Buna bağlı olarak idrar torbasının faaliyetinde bazı değişiklikler görülür. Aynı zamanda gebeliğin son zamanlarına doğru büyümüş bulunan rahmin mesane üzerine yaptığı basıncın etkisi de önem taşır. Sık sık idrara çıkma isteğinin sebebi, idrar yolu iltihabı olabilir. Bu durumda idrarda ağrılı olacağı için hekime başvurarak gerçek sebebinin belirlenmesinde yarar vardır.

Gebelik sırasında serviksin, normalden fazla etkinlik göstermesi vajinadan akan beyaz akıntının miktarını artırır. Kaşıntı ile birlikte olan aşın akıntılı durumlarda bir hekime başvurmanın yaran büyük olacaktır.

Gebelik sırasında çeşitli enfeksiyonların gelişmesine yeterli ortam şartlarının oluşmasının da etkisi olabilir. Buna bağlı olarak enfeksiyonlarda yakınmaların artması da söz konusudur. Gebelerin hemen hemen üçte birinde “Trikomonas” denilen asalak enfeksiyonu görülür. Çok azında akıntı ve kaşıntı yakınmaları da vardır. Bunun ortadan kaldırılmasını sağlayan tedavi etkeni gebelikte yasak olduğundan bu durumda hekime başvurarak gebelik süresince onun önerilerinin yerine getirilmesinde yarar vardır.

Bunun yanı sıra “kandidiya” denilen mantar enfeksiyonu da gebelikte görülebilir. Vajinada yanma, kaşıntı ve kesilmiş süte, benzer akıntının olması ile belirgindir. Cinsel temas yakınmalarının şiddetlenmesine sebep olur. Özel bir takım ilaçların kullanılmasıyla ortadan kaldırabilir.
Etkeni belirsiz birçok enfeksiyon da gebelikte kadının üreme organlarında sıklıkla görülür. Vajinada, varislerde ve hemoroitlerde büyümeler olabilir. Başağrısı, el ve ayaklarda şişkinlikler önem taşır. Gereğinden fazla rahatsız edici her yakınmada, mutlaka hekime danışılması gerekir.

gebelikte idrar

Tags | , , ,

Mesaj Bırak

E-

Archives

Related Sites