Giriş | Gebelik

hamilelikte bel bacak ağrıları

Gönderen 13 Mart 2008 admin

Bel ve bacak ağrılarımı nasıl iyileştirebilir?

Hamileliğin son dönemlerinde, kilo artışı ve gittikçe ağırlaşan bebeğin baskısıyla birlikte hem hareketler zorlaşır hem de meydana gelen metabolik ve hematolojik değişiklikler nedeniyle kişi kendini daha güçsüz hissedebilir. Bu dönemde fiziksel aktivitelere son verilmemeli, ancak olabildiğince hafifletilmelidir. Son dönemlerde haftada 3 gün yapılacak 20-30 dakikalık yürüme egzersizler yeterli olur. Gün içerisindeki aktivitelerinizi dinlenme araları vererek yapınız. Dinlenme dönemlerinde ayaklarınızı yükseğe kaldırırsanız şişlikler azalacaktır. Pozisyon açısından dikkat etmeniz gereken durum ise ilerleyen hamilelik aylarında sırt üstü yatmamanızdır. Çünkü bu durumda büyüyen rahim ve bebek sizin damarlarınıza baskı yaparak ani tansiyon düşmesine sebep olur. Bu nedenle sol yan pozisyonda yatmanız önerilir. Hamileliğiniz ilerledikçe bel ve eklem ağrıları görülür. Günlük işlerinizi yaparken bel ağrılarınızı artırabilecek ve bacaklarınıza daha fazla ağırlık verebilecek yanlış pozisyonlarda durmaktan kaçınmalısınız. Uzun süre aynı pozisyonda kalmamalısınız. Ellerinizi başınızın üstünde birleştirerek gerilme hareketleri yapabilirsiniz. Ayakkabı ve terliklerinizin kapalı, ayak tabanınızı saran ve hafif meyilli olması sizi rahatlatacaktır. Mümkün olduğunca ayaklarınızın altına yastık koyarak dinlenin. Dinlenme sırasında bel kavsinize uygun yastık koymanız ve ılık su ile banyo yapmak sizi rahatlatacaktır.

hamilelikte bel bacak ağrıları

Tags | , ,

3 Comments For This Post

  1. KÜBRA Says:

    ben hamileliğimin henüz 11. haftasındayım ve bacak ağrılarım var geceleri bu nedenle uyumakta güçlük çekiyorum.Genelde baldırlarım olmak üzere ayaklarıma kadar ağrı hissediyorum acaba nedeni ne olabilir?

  2. dilnaz Says:

    7aylık hamileym ayak agrilarindan shikayetm var …..

  3. ayten Says:

    hamileliğimin 20 ci haftasındayım 10uncu haftadan beri sol bacağımda kalçadan ayak bileğime kadar şiddetli ağrilarim var gece uykularımı terk ettirdi ne yapmam gerekir cevap yazarsanız sevinirim

Mesaj Bırak

E-

Archives

Related Sites