Giriş | Gebelik

İkinci Üç Ay

Gönderen 24 Mart 2008 admin

İkinci Üç Ay

SON üç aylık devrede rahim büyür. Karın boşluğu sıkışır. Anneye zaman zaman sıkıntı verir. Özellikle 8 ve 9. aylarda nefes darlığı, karnın göğüs boşluğuna baskısından meydana gelir. Bu gibi hallerde yürüyüş sırasında kısa duraklamalar yapmalı, merdivenleri yavaş çıkmalı ve sık sık dinlenmelidir. Evde dinlenirken sırt arkasına yastık koyarak uzanmak, açık ve temiz hava almak yararlıdır. Gebeliğin 10. ayında annenin şikâyeti azalır. Çünkü çocuğun başı aşağı iner ve karnın yukarı olan baskısı azalır.


Bu devrede kabız da anneyi fazla rahatsız eder. Büyüyen karın, bağırsak hareketlerine de güçlük verir. Bu hallerde akşamlan bir iki kuru incir ya da kuru kayısı, yoğurt ile bal gibi, barsaklara yumuşaklık veren gıdalar yemek faydalıdır. Mesane-idrar yolu iltihabı da bu devrede annenin büyük şikâyetlerinden biridir. Çocuk, karında aşağı doğru baskı yaptığından, idrar yolunu zorlayabilir. Aşağıdan çabuk soğuk alma sonucu, idrar yaparken sızlama ve yanma, keza sık sık idrara çıkma gibi şikâyetler bu devrede annede fazlaca görülür. Bu gibi hallerde bol ıhlamur içme ile bacakları sıcak tutmanın da çok faydası vardır. Uykudan şikâyet de bu devrede sık görülür. Çarpıntı ve sinirlilik halleri olur. Uykusuzluk şikâyetlerinde geceleri az fakat hazmı kolay yemekler yenmelidir. İki saat geçmeden uykuya yatmamalıdır. Saat 16′ dan sonra kahve, koyu çay içmemeli, ya da mümkün olduğu kadar az içmelidir.
Akşam yürüyüşlerine çıkmalı, gece yatarken konusu ağır olmayan, oyalayıcı kitaplar okumalıdır. Bacaklarda şişlikler görülür. Kan damarlarının kenarları zayıflar ve vücut cilt altına, organlar etrafında kanın mayi kısmı uzar ve oralarda toplanarak şişlikler meydana getirir. Daha ziyade karın cildi allında ve bacaklarda meydana gelir. Bu hal ayrıca böbreklerin bozulması ve kan basıncının artması ile de olabilir. Perhiz ve dinlenme gerekir. Perhizin başında tuz yasağı gelir.

İkinci Üç Ay

Tags |

Mesaj Bırak

E-

Archives

Related Sites