Giriş | Genel

Kardeş Çocukları Evlilikleri

Gönderen 17 Mart 2008 admin

Kardeş Çocukları Evlilikleri

KARDEŞ çocukları arasındaki evliliklerden doğan bebekler, akraba evlilikleri kurbanları arasında en ön safhada bulunurlar. Her türlü imkâna sahip, zengin batılı ülkelerle Amerika’da, Japonya’da yapılan araştırmalar bunun acı örnekleriyle doludur. Kardeş çocuğu anne-babadan doğan bebeklerin, 9-10 yaşına kadar, ölüm oranı yüzde sekizi geçmektedir. Halbuki akraba olmayan anne-baba çocukları arasında bu oran sadece yüzde 2,4 tür.
Yapılan araştırmalar diğer hastalıklar yönünden de akraba anne-babanın çocuklarının daima ve büyük ölçüde tehlikelere açık olduklarını ispatlamıştır. Yalnız bütün bunlar her akraba evliliğinin sakatlık veya bozuklukla sonuçlanacağı anlamına gelmez.
Her insanda zararlı çekinik genler bulunabilir. Ancak kalıtım yolu ile alınan genler açısından her insan, ayrı bir özelliğe sahiptir.
Evlilikte çekinik genlerin zararlı olanları, büyük bir çoğunlukla birleşmektedir. Bu suretle genetik hastalıklar ihtimali ve oranı da son derece azalmaktadır.
Yakın akrabalar arasındaki gen benzerlikleri ve eşitlik oranları akrabalıklar uzaklaştıkça azalır.
Çekinik genler bütün insanlarda bulunur. Bunlar ancak anne ve babada varsa doğan çocuğa geçebilir.
Çocuğun, geri zekâlı doğması ya da alkaptonori, fenil - ketonori ve benzeri bir hastalığa yakalanması için, bu hastalıklara sebep olan genlerin anne ve babada bulunması şarttır.

Kardeş Çocukları Evlilikleri

Tags | , , ,

Mesaj Bırak

E-

Archives

Related Sites