Giriş | Loğusalık Dönemi

Loğusalıkta Bakım

Gönderen 05 Nisan 2008 admin

Loğusalıkta Bakım

 
Anne, doğum süresince büyük bir çaba harcamış, terlemiş, yorulmuştur. Ekseriya anneye doğumdan sonra bir titreme gelir, bazen da ateşi yükselir yapılacak ilk iş anneyi doğumdan sonra rahat bir yatağa yatırmak, üzerini sıkıca örtmek, çay, ıhlamur gibi içeceklerle, muhallebi, sütlaç, komposto gibi yumuşak yiyecekler vermelidir. Yatakta istirahat etmesine, deliksiz uyku uyumasına önem vermelidir.

Bu sürece anne sık sık uyku sırasında yoklanmalıdır. Anne bu sürede ne kadar çok uyursa o kadar kendini toplar. Bu suretle anne doğumdan evvel geçirdiği uykusuz geceleri telafi etmiş olur.
Doğumdan sonraki ilk altı saatte, özellikle kanamanın dikkatle kontrol edilmesi, dölyatağı üst sınırının göbek hizasını geçip geçmediğine bakılması gerekir. Eğer kanama fazla ise, döl yatağı üst sının da göbeği aşmış ise loğusa muhakkak bir doktora gösterilmelidir. Uzun sürmüş çok kuvvet harcamış bir doğumdan sonra anne kamına sıkı bir (T) bandı sarılması, mümkünse iki saat kadar da buz kesesi konulması alınacak ilk tedbirler arasındadır.

Bazen dışarıya kanama olmadığı halde, annenin yüzünün solduğu, nabzının hızlandığı, soluğunun hızlandığı görülür. Bu kanamanın rahim içine olduğunu, toplanan kanın dışarıya atılmadığını bize gösterir. Bu halde derhal rahme karın üstünden elle masaj yapmak, rahim sıkışmasını sağlayacak bir ilaç vermek gerekir.

 

Loğusalıkta Bakım

Tags |

Mesaj Bırak

E-

Archives

Related Sites