Giriş | Kadınlarda Menopoz Dönemi

Menopoz

Gönderen 26 Mart 2008 admin

Menopoz

MENOPOZ kısaca adetten kesilmedir. Genellikle 49 yaşından sonra olduğu kabul edilir. İleri ülkelerde ortalaması 50 yaştır. Eğer 40 yaşından önce adetten kesilme söz konusu ise bunun erken olduğu ve hekime başvurulması gerektiği unutulmamalıdır. Eğer 53 yaşından sonra adet kanamaları devam ederse bir takım durumlar düşünülerek bir hekime muayene olmak gereklidir. Menopozdan sonra giderek kadındaki estrojen hormonu düzeyinde bir azalım meydana gelir. Bunun sonucu olarak kadının üreme organlarında gerilemeler başlar. Bunun derecesi ve miktarı kadından kadına değişiklik gösterir. Kadınlarda dişilik organı ve döl yatağı geriler.
Menopoz sırasında kadında başlayan birçok psikolojik yakınmalar, sıcak basması, huzursuzluk, sinirlilik kaynağını estrojen tarının azalmasından olmaktadır.

Psikolojik durum, bu yakınmalar, oranının artmasına yol açar. Hekimler, bu devrede kadınlara yatıştırıcı bir takım ilâçlar vermektedirler.
 Menopozun kişide bir eksiklik değil normal bir fizyolojik olay olduğu yaşlanma kadar doğal kabul edilmesi gerektiği unutulmamalıdır.
Yakınmaların ortadan kalkabilmesinde düzenli ve huzurlu bir aile ortamının önemi inkâr edilemez. Yakınmaların oranı giderek azalacak, dengeli bir yaşam süren kadınlarda tamamen ortadan kalkacaktır.

menopoz

Tags |

1 Comments For This Post

  1. necati aksakal Says:

    Ben 59 eşim 51 yaşında düzenli bir ilişkimiz var.Eşim iki yıl önce menepoza girdi.ancak çocuk olur korkusuyla hala preverzatif kullanıyoruz.Menepozdan sonra hamile kalınır mı?Korunmaya devam etmelimiyiz.Bu konuyu aydınlatmanızı rica ederim.

Mesaj Bırak

E-

Archives

Related Sites