Giriş | Kadınlarda Menopoz Dönemi

Menopoz

Gönderen 02 Nisan 2008 admin

Menopozda ne yapıyorsunuz?

MENOPOZ çoğu kadınlarda bir takım hormonların etkisine bağlı olarak kilo alınan bir devre olduğu sanılmaktadır. Yanlıştır. Menopoz devresinde çeşitli etkinliklerden elini eteğini çeken, karamsarlığa düsen ve alabildiğine kalorili besinler almaktan kaçınmayan hanımların geçersiz bir mazeretidir. Şişmanlık, özellikle ileri yaşlarda birçok hastalığın anası olduğu gibi çağın en tehlikeli hastalığı olarak kabul edilmektedir. Şişmanlığı önleyebilmek için gerekli bütün çabalar gösterilmelidir.

Özellikle menopoz devresinde ve ileri yaşlarda bol yağlı ve şekerli besinler yenilmemelidir. Bol yeşil sebze ve meyveye ağırlık verilmelidir. Şişmanlık psikolojik sorunları artıracağı gibi kişinin alabildiğine yaslanmasına ve kilo almasına yol açacaktır. Bu nedenle hareketsiz kalmaktan kaçınmak gerekmektedir. Zaman zaman yürüyüşler, günlük işler yapmak önemli kararlardır. Ancak bu yolla gereğinden fazla kalori alınmaz, alınan kalori de yakılarak yağa çevrilmesi önlenir.

Belirli bir yaştan sonra alınan her gram, ileride bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkacaktır. Bunun önlenmesi, yenilen besinlerin kalorisinin düşürülmesi ve miktarının azaltılmasının yanısıra günlük aktivite de arttırılmalıdır.

menopoz

Tags |

Mesaj Bırak

E-

Archives

Related Sites