Giriş | Kadınlarda Menopoz Dönemi

Menopoz ve psikoloji

Gönderen 26 Mart 2008 admin

Menopoz Herşeyin Bitişi Değildir

GÜNÜMÜZDE menopoz kadınların psikolojik yakınmalarının en çok arttığı devre olmaktadır. Oysa menopoz kadınlığın ve herşeyin bitişi değildir. Birçok kadın yazar ve bilim adamı bu dönemlerinde en etkin çalışmalarını meydana getirmişlerdir.
Menopoz devresinde kadının karamsarlık içine düşerek bütün etkinliklerinden vazgeçmesi en büyük tehlikeyi oluşturmaktadır. Bu durumda psikolojik yakınmaların oranında artma söz konusu olduğu gibi kadın aktivitesini azaltacağından kilo alma ve gereğinden çok fazla şişmanlama söz konusu olacaktır. Günümüz bilim adamları menopozun kesinlikle şişmanlatıcı bir etken olmadığını belirtmektedir. Menopozdaki şişmanlığın nedeni kadının karamsarlık ile kendisini hareketsizliğe itmesi, sinirlilik ve benzeri nedenlerle gereğinden fazla kalori verici gıdaların yenmesidir.
Kadının kendine vakit ayırma şansı en fazla bu devredir. Bakımlı bir kadın, normal fizyolojik bir hayat devresi olan menopozu da güler yüzle karşılamasını bilmeli ve başlangıç devresinden olabilecek ufak tefek yakınmaları büyütmemelidir. Kendisine bakan ve olayları güler yüzle karşılamasını bilen bir kadın bu devrenin hayatının herhangi bir devresinden farklı olmadığını, çevresindekilerin ise kendisine en az her zamanki kadar muhtaç olduğunu anlayacaktır.

MENOPOZ, Kadın için her şeyin bitmesi demek değildir. Kadın için dönemde bütün faaliyetlerinden vazgeçip bir karamsarlığın içine girmesi ise çok yanlış ve ileride önemli zararlara yol açacak bir davranıştır.

Menopoz ve psikoloji

Tags |

Mesaj Bırak

E-

Archives

Related Sites