Giriş | Kadınlarda Menopoz Dönemi

Menopozda kemikler

Gönderen 26 Mart 2008 admin

Menopozda kemiklerde ne gibi değişiklikler olmaktadır?

MENOPOZ devresinde kemiklerin içerisindeki organik madde miktarı, ilik ve kemik kütlesi, iskelet dayanıklılığı azalmaktadır. Kemikteki tutucu organik bölüm gider, sadece kireç bölümü kalır. Kemik olduğundan sert ve kolay kırılır. Elastikliği azalmıştır. En hafif çarpmalarda bile özellikle kırıklar olmaktadır. Organik maddelerini kaybeden ilk kemik bölgeleri omurgalardır.

Vücuttaki kemikler düzenli olarak bir taraftan yıkılırken diğer taraftan yapılır. Çalışan bir kişinin bileğinin kalınlaşmasının ve normal çalışmaya geçtiğinde ise bileğinin incelmesinin nedeni kemikteki bu düzenli yapım ve yıkımdır. Çünkü vücut ihtiyacına göre çalışan kısımlar kalınlaşır. Çalışmayan vücut bölgelerindeki kemikler ise erirler. Menopoz devresinde ise kemiklerin yıkılma hızı yapılma hızından daha fazla olmaktadır. Su, vücut kemik kütlelerinin azalmasını sağlamaktadır. Bir takım hormonal etkilerin de kemik yapım ve yıkımında etkisi olabilir. Bu hormonal etkilerin düzenleyicisi de hipofizden salgılanan yönlendirici hormonlardır.

Kadınlık hormonunun da bu kemik değişimlerinde rolünün olduğuna inanılmakta ise de bu rolün hangi yolla olduğu kesinlikle belirlenememiştir.

Menopozda kemikler

Tags | , ,

Mesaj Bırak

E-

Archives

Related Sites