Giriş | Kadınlarda Adet Dönemi

Migren

Gönderen 02 Nisan 2008 admin

Migren neden kadınlarda daha çok görülür?

 
 Migren kadınlarda daha büyük oranda görülmektedir. Migrende damarsal ve sinirsel bir takım etkenlerin rolü büyüktür.

Migren şiddetli ve nöbetler halinde gelen başağrısı krizleridir. Duyusal ve motor bir takım bozukluklarla birlikte bulunmaktadır. Adet kanamaları sırasında meydana gelen damarsal değişiklikler ve hormonal değişiklikler migren krizlerini uyarabilmektedir. Estrojen düzeyindeki düşmelere bağlı olarak gerçek migren krizlerinin meydana çıkabildiği deneysel olarak gösterilmiştir. Bu nedenle migreni olan kadınların adet kanamalarının başlangıcındaki migren krizlerine hazırlıklı olmaları gerekmektedir.

Bu devrede migren ilaçlarının alınması, dinlenme ve kahve krizlerin rahat atlatılmasında ve baş ağrılarının ortadan kalkmasında yardımcı olabilir. Bazen kusma ve bulantı tabloya eklendiğinde alınan ilaçların midede emilimi sağlanamadığından fitil halinde alınması gerekebilmektedir.

İlâçların etkili olabilmesi için ilk başlangıç belirtilerinin görülmesiyle birlikte alınmaya başlaması zorunluluğu vardır.

Menapoz devresinde devam eden migren ise estrojen tedavisinden büyük oranda yararlanılır. Adet zamanlarında meydana gelen krizlerin çok şiddetli olması durumunda hekimler estrojen preparatları vererek yardımcı olmaya çalışabilirler.

Bütün bunların yanısıra sinirsel gerginliklerin de bu durumun ortaya çıkmasında büyük önem taşıdığının bilinmesi gerekmektedir.

 

migren

Tags |

Mesaj Bırak

E-

Archives

Related Sites