Giriş | Gebelik

Mol hidatiform

Gönderen 31 Mart 2008 admin

Mol hidatiform nedir?

 
PLASENTA hastalıkları arasında, en önemlilerinden biridir. Rahim hızla büyür. Aşırı derecede bulantı ve kusma görülür. 18. haftadan sonra koyu siyah rahim akıntısı gelmeye başlar. Rahim gergin ve rahatsızlık verici biçim alır.
Mol hidatiform denilen hastalık aslında plasentanın dejeneratif bir hastalığıdır. Genellikle ilk 18. haftada ortaya çıkar. Dünyanın bazı ülkelerinde 1500 doğumda bir rastlanır. Genellikle üzüm salkımı biçiminde gelişmeler göstermesiyle belirgindir. Plasental villuslann sebebi bilinmemektedir. 20 yaşın altında ve 40 yaşının üzerindeki kadınlarda daha sık görülür. Villuslar, üzüm salkımı görünümü verecek biçimde büyür ve birbiri üzerine yığılırlar. Bunların içi berrak bir sıvı ile doludur. Rahim kanamaları 6–8 haftalarda görülmeye başlar. Rahim, gebelik süresi için beklenen büyüklüğün iki katına kadar ulaşabilmektedir. Gebeliğin diğer sorunları eklampsi preeklampsi, hipertansiyon, yaygın vücut şişlikleri ve böbrek bozuklukları ile birlikte meydana gelebilir. Kesecikler vajene kadar sarkabilmektedir.
Kanama tehlikesine karşı dikkatli olmak gerekir. Bu anormalliklerin herhangi birisinin farkedilmesiyle hemen hekime başvurmakta yarar vardır. Genellikle iyicil bir durumdur. Çevreye yayılma yapmaz. Çok az oranda kötüleşme ihtimali bulunur. Hekimin önerilerinin yerine getirilmesi şarttır. Hekim cerrahi yolla ya da bir takım tedbirlerle hastalığı giderir.
Bundan başka metastaz yapmayan bir takim villus hastalıkları da vardır. Genellikle kandaki bazı plasenta hormonlarının düzeyinin artması ile teşhisi mümkündür. Sebebi belirsiz kanamalarla belirgindir. Yumurtalıklar, gereğinden fazla büyür. Gebelikten sonra gerilemeyen karın içi şişlikleri olarak da ortaya çıkabilir. Hekimler bu vaka’ları ilaçla tedavi yoluna giderler.

 

Mol hidatiform

 

Tags |

Mesaj Bırak

E-

Archives

Related Sites