Giriş | Kadın Hastalıkları

Miyom

Gönderen 17 Mart 2008 admin

Miyom ne demektir?

MİYOM, yaygın rahim tümörleridir. Büyük çoğunluğu zararsız tiptedir. Çoğu belirti bile vermemektedir.
Nedeni bilinmemektedir. Kadınlık hormonunun etkisiyle büyümenin söz konusu olduğunu ileri sürenler bulunmaktadır. Büyüme hormonunun da miyomların gelişmesinde etkili olduğuna inananlar vardır.
Miyomlar, genellikle birden fazla, sınırlan belirli, doku büyümeleridir. Genellikle rahimdeki yerlerine göre sınıflandırılırlar. Rahimin hemen hemen her yerinde olabilirler.
Bazı miyomlarda kireçlenme, camsı doku değişimleri, kistik değişmeler olabilir. Nadiren de olsa kötüleşirler.
Belirtileri her zaman olmayabilir. Anormal rahim kanamaları olabilir. Ağrı olabilir. Basınç etkisi görülebilir. Döllenmeyi önleyebilir.
Çoğu zaman miyomlann tedavisine gerek duyulmaz. Eğer belirti vermiyorsa ve kadın adetler den kesilmişse tedavi yapılmaz, önemli bir büyümenin anlaşılabilmesi için kadının 6 -12 ayda bir muayene edilir. İleri derecede büyüyen miyomlann çıkartılması gerekebilir.

Miyomlar bazen büyük olur ve girişini kapatabilir. Bazen farkedilmeyecek kadar küçüktürler. Kadının bütün hayatı boyunca herhangi bir rahatsızlık vermezler. Kadınlar arasında çok yaygın olan miyomun yaşamı tehlikeye düşürebilenleri yok denecek kadar azdır.

Miyom

Tags |

Mesaj Bırak

E-

Archives

Related Sites