Giriş | Bebek Gelişimi

Pedagog Gözünden 0-1 Yaş

Gönderen 02 Eylül 2008 admin

Düşüncenin gelişimi

Meme emme ya da beslenme sürecinde, birinin kendisine yoğunlaştığını, onu anlamaya çalıştığını, düşündüğünü hisseden bebek düşünmeye başlar, yani öğrenmenin ilk adımını atmış olur. Anne-babanın, bebeğin ne hissettiğini anlama çabası beslenme dışındaki zamanlarda da sürer. Mesela; bebeğin kendisine doğru uzanmaya çalıştığını gören anne, “Demek kucağıma gelmek istiyorsun” derken, çocuğun duygusunu anlamlandırmış olacaktır. Böyle davranışlar bebeğin iletişim kurma konusunda ilgisini canlı tutmaya yarayacaktır. Bir isteğinin anlaşılmış olmasını ve yerine getirildiğini görmek, iletişim kurabilmiş olmanın sevincini ona yaşatacaktır. Böylece kendi aklından başka akılların da olduğunu ve onların üstünde bir etkisi olabildiğini görecektir. Bu da düşünce gelişiminin temelini oluşturur.

Tags | ,

3 Comments For This Post

  1. AYKUT AKOVA Says:

    BU DÖNEMDE İLK ÖNCE REFKESLER,GELİŞİR.EMME,GÖZ REFLEKSİ,YAKALAMA REFLEKSİ GİBİ REFLEKLER GELİŞİR.DAHA SONRA EŞYALA TEMAS BAŞLAR.VURUR.SALLAR.DOKUNUR.TANIMAYA ÇALIŞIR.

  2. özlem Says:

    iyi günler lütfen bana yardım edin benim 10 aylık bebegim var geceleri uyku sorunu yaşıyoruz.ilk üç ayımız çok güzel geçti sonra uyku sorunu yaşamaya başladık.gece 10 dan fazla kalkıyor uykuya dalamıyor.uykusuda var ama uyuyamıyor.sallatmıyor kendini ordan oraya atıp duruyor.yanıma alıyorum emerek bile uyumuyor her geçen gün kötüye gidiyor.bakıcıya veriyorum orada iyi uyuyormuş. ne yapacagımızı şaşırdık teşekkür ederim.

  3. samiye Says:

    iyi günler benim iki buçuk yaşın da birkızım var ve sorunumuz ken dini sıkıyo ve cinsel organına bastırıyo ve bu yaklaşık 5 ve 7 dakka arası yapıyo sonra ter için de kalıyo ve yerde yapıyo bunu kaldırmaya çılıştımız da almaya başlıyo ve çok sinirli oluyo ne yapabiliriz

Mesaj Bırak

E-

Archives

Related Sites