Giriş | Bebek Gelişimi

Pedagog Gözünden 0-1 Yaş

Gönderen 02 Eylül 2008 admin

Birbirine alışma

Bir bebeğin yaşamının ilk 3 ayı çok zor geçer. Tabii annelerinki de… Özellikle ilk kez anne olan bir kadın, kendini yetersiz ve beceriksiz hissedebilir. Bebeklerde de aynı huzursuzluk olabilir. Bebeğin ilk aylardaki en önemli ihtiyacı, tek bir kişinin sürekli kendisiyle ilgilenmesidir. Doğal olarak bu görevi en iyi yapacak kişi annedir, ancak anneyle de birilerinin ilgilenmesi, destek olması gerekir. Özellikle günümüzde pek çok anne, doğumdan sonra hızlı şekilde iş hayatına dönme planları yaptığı için bu alışma süreci bazen çok hızlı geçer, hatta bazen alışmaktan çok, bir tarafın diğerinin şartlarına uyması şeklinde gelişir. Deneyimli ve yaşça büyük birinin yeni doğum yapmış bir anneye söylediği, “Sabahlık giymek ten hemen vazgeçme!” öğüdü, bu gerçeğin altını çizer. Hem annenin hem de bebeğin yeni yaşamlarına alışması için belirli bir zamana ihtiyaçları vardır. Çevrenin de anneyi bu şekilde algılaması çok önemlidir.

 

Birbirine alışma

Tags |

4 Comments For This Post

 1. AYKUT AKOVA Says:

  pedagog aykut akova ,çocuk ve ergen psikolojisi

 2. AYKUT AKOVA Says:

  bebeklerde bu dönem önemlidir.annenin,bebekle kurdugu ilişki,ilerki yaşamında ,kişlik gelişiminde önenli bir rol otnar.annenin bebeğine yaklaşım biçimi,sevgi dolu,güven verici olmalıdır.pedagog,psikolojik danışman aykut akova. http://www.aykutakova.com.

 3. Ruken Çelikyay Says:

  Dört aylık bebeğim var. Bir y sonra işe başlıyacağım. Bir bakıcı ileyaklaşık 1.5 ay kaldıktan sonra ayrıldık. Yeni bir bakıcı arıyorum. Önerileriniz nelerdir? Tokay’ ta yaşıyorum. Kendim de doktorum. Yeni yşamaya başlayacağımız bakıcımızı bir pedagog ile görüştürmek faydalı olabilir mi? Kiminle görüşebiliriz? Tokat’da bu konuda destek alabileceğim bir kişiyi hangi kurumda bulabilirim?

 4. gamze Says:

  1 yasındaki bir bebek pedagog yardımı alabilirmi

Mesaj Bırak

E-

Archives

Related Sites