Giriş | Erken Doğum ( prematüre )

Pramatüre bebeğin beslenmesi

Gönderen 09 Nisan 2008 admin

 

Pramatüre bebeğin beslenmesi

 

Zayıf ve geç doğan bebeklerin beslenmeleri sorunlar yaratacaktır. Emmeleri oldukça zayıftır. Anne sütünün prematüre bebekler için en iyi besin olduğu bilinmelidir. Aslında anne sütü niteliği ne olursa olsun bebeklerin bakım ve gelişiminin sağlanabilmesi için en ideal besindir. Yeterince enlemiyorsa hastane bakımı gerekir. Ağzından emdiği burnundan ya da ağız kenarından bütünüyle geri geliyorsa emmesi yetersiz demektir. Bu bebeklerin yutma refleksleri de tam gelişmemiş olabilir. Hastanede özel tüplerle belirli bir süre beslenmeleri yapılır. Eğer ememiyorsa bebeğin damlalıkla yutmasının yeterli olup olmadığına bakılır. Yutması yeterli ise ve hastaneye götürülemiyorsa bu gibi bebekleri mikropsuz bir damlalıkla besleyebilmek mümkündür. Piyasada bulunan damlalıklarla mikropsuz olmasına özen gösterilerek prematüre bebekler beslenebilir.

Prematüre bebekler, diğer bebekler gibi uzun süreli olarak emmeyeceklerdir. Bir süre sonra dinlendirilip daha sonra yeniden emzirilmelidir. Emme sayısı, memeye tutulma sayılan normal bebeklerden daha fazla olmalıdır. Emerken arada bir dinlendirilmeleri gerektiği unutulmamalıdır. Bebeklerin bakımında olduğu gibi prematüre bebeklerin bakımında da hekim ve ebenin önerilerine kulak vermelidir. Sağlık evi ebeleri özellikle bu konuda yeterli olarak eğitilmektedirler. Gerektiğinde ebenin önerisiyle bebeği hekime götürmek gerekecektir. Ebenin verdiği öğütlere uyulmalıdır. Bebeğe bakan kişinin tuvaletten sonra ellerini çok iyi yıkaması, tırnak aralarının kirli olmaması, en iyisi oldukça kısa kesilmesi ve ellerinin sık sık temizlenmesi, sabunlanması gerekir. Prematüre bebeği ve diğer bebekleri kucağa almadan önce gerekli temizlik önlemlerine dikkat etmelidir.

Eğer herhangi bir nedenle anne sütü verilemiyorsa (annenin ağır hastalığı gibi nedenlerle) prematüre bebeklerin sütlerinin sulandırılarak verilmesi gereklidir. Bebeğin beslenmesinde kullanılan araç ve gereçlerin temizliğinin çok iyi olması gerektiğini tekrarlamakta fayda vardır.

 

Pramatüre bebeğin beslenmesi

Tags |

Mesaj Bırak

E-

Archives

Related Sites