Giriş | Erken Doğum ( prematüre )

Prematüre bebeğin bakımı

Gönderen 09 Nisan 2008 admin

Prematüre bebeğin bakımı

 

Erken doğan bebeğin bakımında bazı sıkıntılar olabilmektedir. Bütün bunlar anneleri korkutmamalıdır. Yeterince bakımına özen gösterir ebe ve hekim kontrolü sağlanırsa başarı kesindir. Risk diğer bebeklerin oranına düşer.
Bebek hastanede doğmadı ise prematüre doğan bebeğin ağırlığı 1,5 kilogramın altında ise bu bebeğin kesinlikle hastaneye götürülmesi yaşama şansını artırır. Prematüre bebekler hastanede doğmuşsa başlangıçta bir süre kuvöz de bakılır. Bebeğin emmesi bozuksa, görünümü çok yetersiz ve bitkinse bunların da hastaneye götürülmeleri gerekmektedir. Bebeğin emmesi iyi görünümü canlı ise prematüre bebekler evlerde bakılabilir.

Hastane kontrolü yararlı olmakla birlikte iletim sorunları olacaksa bu gibi bebekler evlerde kalabilir. Zaman zaman hekim kontrolünün ya da Sağlık Evi ebesinin kontrolünün şart olduğunu bilmeli, onun da önerisi yerine getirilmelidir.
Bu tip bebekler, doğar doğmaz kesinlikle üşümelerini önleyecek biçimde sarılmalıdır. Bu, yumuşak bir battaniye ile sağlanabilir. Bebeğin yatacağı yere yatırılmasından hemen sonra üstünü örterek örtünün dört bir yanma sıcak su şişeleri ya da sıcak su torbaları konulur. Şişe ağızlarının kolayca açılmaması gerekir. En iyisi ağızlarının dış tarafa gelmesidir. İçerisinde yanık meydana getirmemesi için kenarlara koymalıdır.

 

Prematüre bebeğin bakımı

Tags |

Mesaj Bırak

E-

Archives

Related Sites