Giriş | Kadın Hastalıkları

Rahim boynu iltihabı

Gönderen 18 Mart 2008 admin

Rahim boynu iltihabı nedir?

RAHİM boynundaki iltihaplarda beyaz, yoğun, kötü kokulu bir akıntı görülür. Vajina şiş ve kızarıktır. Kaşıntı en belirgin bulgulardan biridir. Rahim boynu kızarık ve şiştir. Kültürlerde iltihap etkeni üretilir.
En yaygın kadın üreme yolları hastalıklarından biri rahim boynu iltihaplarıdır. Çok çeşitleri vardır. Yetişkin çağdaki kadınların yarısından fazlasında görülmektedir.
Rahim boynu iltihaplan iki çeşit olabilir. Rahim boynu iltihapları, bel soğukluğu mantarlar ve bazı bakteriler ile ortaya çıkmaktadır. Virüsler de rahim boynunda, iltihap yaparlar.
Süreğen tipte bir çok bakteriden ortaya çıkmış ise tedavisi daha zordur. Süreğen tipteki rahim boynu iltihapları genellikle doğurgan çağ kadınların hastalığıdır.
Rahim boynu iltihaplarında en önemli etken kötü cinsel hijyendir. Cinsel organ temizliğinin yetersiz olması ve dışkı ile kirlenmesi bu iltihapları yapar. Yabancı cisimler, dişilik hormonlarının azlığı, vitamin eksiklikleri de düşünülmektedir.
İvegen tipteki iltihaplar, genellikle cinsel temasla bulaşmaktadır. Bu tipteki kadınlarda düşükler de olabilir ve ara kanamalar da görülebilir.
Süreğen tipte rahim boynu büyüyebilir. Yüzeyinde suyalma alanları olabilir.
Bu tip hastalarda hekimler, yayma, kültür, sitolijik değerlendirme, mikroskop incelemeleri, idrar muayeneleri yaparlar. Bazen de akıntıyı bir cam üzerine yayar, doğrudan veya boyayarak sonuç elde ederler.

Tedavisi kolaydır. Yalnız tedaviye hekimin önerdiği sürece devam edilmelidir.
Süreğen rahim boynu iltihaplarında yetersiz tedavi olursa ameliyat gerekir.

Rahim boynu iltihabı

Tags | ,

1 Comments For This Post

  1. hasan Says:

    sela.benim nişanlım rahim boynu iltihabı oldu. kendisi yurtdışında. ve ne olacağını bilmiyorum..bilgi verirseni sevinirim…

Mesaj Bırak

E-

Archives

Related Sites