Giriş | Kadın Hastalıkları

Rahim hastalıkları

Gönderen 03 Nisan 2008 admin

Rahim Ve Rahim Hastalıkları

 

TIP dilinde Uterus olarak anılan rahim, kadın bedeninde ceninin yerleşip geliştiği organdır. Belli başlıca iki kısma ayrılmıştır:
1) Gövde kısmı.
2) Portio kısmı.

Cenin rahmin üst köşesine yerleşir, iç tabakası epitel zarı, orta tabakası kas, dış kısmı karnı zarıyla kaplıdır. İç zar her ay değişir.

Rahim kısaca iki safha gösterir:

1) Kalınlaşma safhası.
2) İfraz safhası.

Birinci safha Oestradiol hormonunun etkisiyle olur.

İkinci safha sarı cisim hormonu ifraz eder. Kan damarlarının çoğalması, kıl damarları ağının genişlemesi ve bunlara kan dolmasıyla belirir. Bu safha sırasında yumurta döllenmezse gebelik ihtimaline karşı yapılmış olan bu hazırlık gereksiz hale gelmiş olur ve epitel parçalarıyla kan dışarı atılır. (Adet görme şekliyle). Adet kanı içinde, ölmüş olan yumurta da bulunur. Bu yüzden her adet döllenmiş bir yumurtanın düşmesi demektir. Kadında her ay bu devreler yenilenir. İltihaplar yüzünden rahim öne (Antefleksio) veya arkaya (Retrofleksio) kıvrılabilir. Bu durum kadında kısırlığa ve ağrılara sebebiyet verebilir. Onun için rahmin öne veya arkaya olan kıvrıklıklarının düzeltilmesi gereklidir. Tedavi yöntemleri son derece gelişmiştir. Bu bakımdan tereddüt etmeden doktora başvurulmalıdır.

 

Rahim hastalıkları

Tags |

1 Comments For This Post

  1. tulay vonal Says:

    degerli doktorum allah sizlerihep var etsin benim sorunum sekiz yil oldu monopozu geceli son kontrolde ultroson snucu raimde kalinlik buldu icinde ette olabilir ama biyopsi onerdi ben iki yil evel gogus kansenden lompaktemi oldum 0 numara baslangicmis acaba acil biyopsi olmam gerekirmi lutfen bana geri donun allah razi olsun

Mesaj Bırak

E-

Archives

Related Sites