Giriş | Bebek Hastalıkları

Sarılık

Gönderen 08 Nisan 2008 admin

Çocukta sarılık

 

 

DOĞUMDAN sonra ilk içinde ortaya çıkan sarılıkların önemi büyüktür. Çünkü kanda kırmızı kürelerin erimesine yol açan uyuşmazlık, ya da başka bir olay olabilir. Teşhisle geç kalınması, bebeğin sarılığını artırır. Sarılık yapan madde eğer kanda fazla sayıda artarsa bebeğin beyninde çökelerek bir takım sakatlıklara hatta bebeğin ölümüne yol açar.

Doğumdan sonraki ilk gün içerisinde meydana gelen bütün sarılık olaylarında bebeğin hemen hekime götürülmesi zorunludur.

Eğer, sarılıkla birlikte dışkının rengi de beyazlaşmışsa burada bir tıkanıklık olmasından kuşkulanılır. Derhal doktora gidilmelidir, özellikle, safra ile ilgili tıkanıklıklar olabilir. Bebeğin bu açıdan ayrıntılı değerlendirmesini ancak hekim yapabilir.
Doğumdan sonra birkaç gün geçince, özellikle 2–3 gün sonraki sarılıklar genellikle Fizyolojik sarılıktır ve tehlikeli değildir. İdrar ve dışkının rengi etkilenmez. Ya da az etkilenir.

Çoğu kez bazı enzimlerin eksikliği sarılık nedenidir. Bu durum metabolizma hastalıklarının sonucu olabilir. Zamanında teşhis konulması bebeğin geleceği açısından önem taşır.

Doğum sırasında bebeğin oksijenlenme yetersizliği sonucuna bağlı sarılıklar da olabilmektedir.

Fizyolojik sarılık, genellikle 3 gün içinde başlar. 3–4. günlerde en yüksek dereceye ulaşır. Doğumdan sonra kırmızı kürelerin parçalanma ürünlerinin karaciğer tarafından yeterli şekilde uzaklaştırılamamasındandır. Doğum sırasında oksijenlenme yetersizliği kırmızı kürelerin parçalanmasını artırdığından Fizyolojik sanlığın oranı yüksektir.

Prematüre doğan bebeklerde Fizyolojik sarılık kırk sekiz saatten sonra görülmeye başlamaktadır. Annelere hamileliği sırasında verilen bazı ilaçlar bu tip sarılıkların oranını yükseltmektedir. Bazı antibiyotikler ve diğer steroit hormonların etkileri vardır. Anneden geçen ve kanında artmış bulunan bazı hormonların etkisi ile Fizyolojik sanlığın oranında yükselme olmaktadır.

Sarılığın derecesinin belirlenmesinde göz bulgusu aldatıcı olabilir. Bebeğin idrarının ve dışkısının hatta kanının incelenmesiyle sarılığın derecesinin belirlenmesi gerekmektedir.

Bazı bulaşıcı hastalıklar ve karaciğerde bir virüsün yaptığı hastalık da şiddetli sanlık yapmaktadır. Karaciğerin çalışması düzenli olarak değerlendirilmelidir. Sarılık çocuklarda salgın halinde olabilir.

 

Sarılık

Tags |

1 Comments For This Post

  1. seren Says:

    selam bebgim sarılık oldu doktorlar emar istedi bebekte hareket fazla yok diye emara gün verdiler bebkte ne gibi zara oldu acaba çok korkıuyorm

Mesaj Bırak

E-

Archives

Related Sites