Giriş | Gebelik

Sütün Salgılanması

Gönderen 20 Mayıs 2008 admin

Gebelik sırasında anne sütünün salgılanması plasenta tarafından salgılanan hormonun yardımı ile engellenmektedir. Memeler süt algılamaya hazır duruma gelmekte birlikte sütün salgılanması söz konusu değildir. Doğumdan sonra salgılamayı engelleyen hormon ortadan kalkarak sütün salgılanması için gereken uyarı ortaya çıkar. Ayrıca, meme ucunun bebek tarafından emilerek uyarılması sütün yeterli miktarda salgılanmasını sağlar.

Memelerin düzenli olarak boşatılmasının ve meme ucunun uyarılmasının sütün salgılanmasında ve mekanizmanın harekete geçmesindeki yararı çoktur. Bazı çocuklar emmede güçlük çekebilirler Bu durumlarda ilk günlerde öze yapılmış ve lâstik bir pompası olan araçların kullanılmasıyla sütün salgılanması gerekir. Bu, memenin uyarılması ve süt salgılamasının yeterli hale getirilmesi için gereklidir. Düzenli aralarla boşaltılan memelerin süt salgılaması daha fazla ve yeterlidir.

Emzirirken mümkün ise her iki memeden emzirilmelidir. Bu her iki memenin de uyarılmasını ve sütünün yeterli olmasını sağlayacaktır.

 

Sütün Salgılanması

Tags |

1 Comments For This Post

  1. Bebek Seven Says:

    Anne sütünüz yeterli mi? Bebeğinize yeteri kadar anne sütü verebiliyor musunuz? İşte bu sorular benide bir anne olarak çok ilgilendiriyor…bu konu ile ilgili ilginç bir video ardından da anket buldum…hepinize tavsiye ederim hanımlar…

    http://bit.ly/cuX6Ab

Mesaj Bırak

E-

Archives

Related Sites